Yeni sezonda merakla beklenen 50 yabancı film!

9.901 Gösterim
13 Eylül 2018 16:00
Yeni sezonda merakla beklenen 50 yabancı film!

Yaklaşık altı aylık yoğun bir sezonun arefesinde olduğumuz şu günlerde, bu periyot içerisinde izleyeceğimiz, kimi Cannes, Venedik gibi festivallerde boy göstermiş ve ödül sezonunda öne çıkma potansiyeli taşıyan yapımlar kimisiyse merakla beklenen vizyon filmleri olan "Yeni sezonda merakla beklenen 50 yabancı film" listesini derledik. Listede, hâlihazırda vizyon takviminde yer alan yapımlar ile Türkiye için vizyon tarihi henüz netleşmemiş fakat kuvvetle muhtemel önümüzdeki altı ay içerisinde gösterime girecek filmler yer alıyor.


Eylül

Usta yönetmen Spike Lee'nin gerçek bir hikâyeden sinemaya uyarladığı BlacKkKlansman, Ron Stallworth adındaki bir dedektifin Ku Klux Klan'a sızarak faşist örgütün kenti ele geçirme planına karşı meydan okumasına odaklanıyor. Film 28 Eylül 2018 tarihinden itibaren salonlarda olacak.

Ekim

Tom Hardy'nin ünlü karaktere hayat verdiği VenomEddie Brock'un Life Foundation örgütüyle karşılaşması ve sonrasında olayların içine dahil olarak Venom'a dönüşmesini konu ediniyor. Merakla beklenen yapım, Türkiye'de 05 Ekim 2018 tarihinden itibaren gösterimde olacak.

Sinemaya birçok kez uyarlanan hikâyenin yeni bir versiyonu olan A Star is Born, kişisel sorunlarıyla boğuşmakta olan ünlü müzisyen Jackson Maine ile büyük bir müzisyen olma hayalleri kuran Ally arasında filizlenen aşkı ve ikilinin değişen kariyerlerini konu ediniyor. Bradley Cooper ve Lady Gaga'yı bir araya getiren ve Oscar için iddialı yapımlar arasında gösterilen film, Türkiye'de 19 Ekim 2018 tarihinde gösterime girecek.

Damien Chazelle ile ünlü oyuncu Ryan Gosling'in La La Land'ten sonra ikinci işbirliği olan ve Gosling'in Neil Armstrong'a hayat verdiği First Man, 1969 yılında astronot Neil Armstrong'un aya adım atmasıyla sonuçlanan Apollo 11 görevini ve Armstrong'un görev süresince yaşadıklarını merkezine alıyor. Film ülkemizde 19 Ekim 2018 tarihinde gösterime girecek.

Bu yıl başında Sundance'te prömiyeri gerçekleşen, ünlü oyuncu Maggie Gyllenhaal'un başrolünde yer aldığı The Kindergarten Teacher, öğrencilerinden birinin dâhi olduğu düşüncesine takıntılı bir şekilde bağlanan bir anaokulu öğretmeninin hikâyesini ele alıyor. Filmin Türkiye için planlanan vizyon tarihi 19 Ekim 2018.

Doğrudan John Carpenter imzalı kült yapımın devamı niteliğinde olan ve ilk filmde geçen olayların kırk yıl sonrasını anlatan Halloween, Jamie Lee Curtis'in canlandırdığı Laurie ile Michael Myers arasındaki son yüzleşmeyi odağına alıyor. Film Türkiye'de 26 Ekim 2018 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

Kasım

Rami Malek'in ünlü müzisyen Freddy Mercury'ye hayat verdiği Bohemian Rhapsody, 60'lı yılların sonunda Londra'da kurulan ve tüm zamanların en efsanevi gruplarından birine dönüşen Queen'in ikon haline gelmiş solisti Freddie Mercury'yi ve Mercury'nin liderlik ettiği grubun Live Aid konserine kadar ilerleyen sürecini ele alıyor.

2011 yapımı The Girl with the Dragon Tattoo'nun devamı niteliğindeki The Girl in the Spider's Web, Lisbeth Salander ve gazeteci Mikael Blomkvist'in casuslar, siber suçlular ve yozlaşmış devlet organlarının dahil olduğu, geniş çaplı bir gizemi aydınlatmaya çalışmalarını konu ediniyor. Film 09 Kasım 2018 tarihinden itibaren Türkiye'de seyirciyle buluşacak.

Dario Argento'nun kült klasiğinin hikâyesini yeniden ele alan Luca Guadagnino imzalı modern Suspiria, namı tüm dünyaya yayılmış bir dans okuluna başlayan genç bir dansçının ve okulun etrafında gelişen tekinsiz olaylar silsilesini anlatıyor. Dakota Johnson ve Tilda Swinton'lı film, Türkiye'de 09 Kasım 2018 tarihinde gösterime girecek.

Gaspar Noé'nin yazıp yönettiği Climax, sapa ve boş bir okul binasında provalarını gerçekleştirmek için buluşan yirmi kişilik bir dans grubunun düzenlediği partinin kontrolden çıkmasıyla gelişenleri anlatıyor. Climax'in Türkiye için planlanan vizyon tarihi de 09 Kasım 2018.

İlk filmde Grindelwald'ın büyücüler aleminin karanlık tarafında yükselişe geçmesinin akabinde, sihirli canavarlar konusunda uzmanlaşmış gezgin büyücü Newt Scamander'ın rotası bu kez Paris'i gösteriyor. Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, 16 Kasım 2018 tarihinde ülkemizde gösterime girecek.

Aynı adlı televizyon dizisinden uyarlanan Widows'ta yer alan 4 kadının tek ortak noktası; ölen eşlerinin yasa dışı işlerden kendilerine borç bırakmalarıdır. Kendi kaderlerini ellerine alan bu 4 kadının, geleceklerini istedikleri gibi yaratmak için işbirliği yapacağı filmin başrollerinde Oscar ödüllü Viola Davis, Elizabeth Debicki, Michelle Rodriguez ve Cynthia Erivo yer alıyor. Steve McQueen'in yönettiği film, 16 Kasım 2018 tarihinden itibaren Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Aralık

Thank You for Smoking, Juno ve Up in the Air gibi filmleriyle tanınan Jason Reitman’ın yönettiği, Hugh Jackman'ın başrolünde yer aldığı The Front Runner, Amerikan Senatör Gary Hart'ın 1988 yılındaki başkanlık kampanyasının, skandal bir aşk ilişkisiyle raydan çıkışını konu ediniyor. Filmin Türkiye için planlanan vizyon tarihi 07 Aralık 2018.

Terry Gilliam’ın yaklaşık 20 yıldır hayata geçirmeye çalıştığı filmi The Man Who Killed Don Quixote, gençliğinde idealist bir sinema öğrencisi olan ve bugünlerde kibirli bir reklamcıya dönüşen Toby'nin çocukluğunu geçirdiği ve öğrencilik yıllarında bir Don Quixote uyarlaması çektiği La Mancha'ya geri dönüşünü ve akabinde yaşanacak olayları konu ediniyor. Film 07 Aralık 2018 tarihinden itibaren ülkemizde seyirciyle buluşacak.

Phil Lord’un senaryosunu kaleme aldığı animasyon yapım Spider-Man: Into the Spider-Verse, sinemada görmeye alışıtığımız şekliyle Peter Parker’ın değil de bu kez Miles Morales’in Spider-Man olarak yaşadığı maceraları anlatıyor. Filmin Türkiye’de 14 Aralık 2018 tarihinde gösterime girmesi planlanıyor.

Peter Jackson’ın senaryo ekibinde yer alıp yapımcılığını üstlendiği Mortal Engines’ta, medeniyetin yok oluşunun akabinde insanlığın bu kıyamet sonrası şartlara “hareket hâlindeki şehirler” ile uyum sağlamasını ve büyük şehirleirin küçük şehirleri yuttuğu bu düzende hayatta kalmaya çalışan Hester’ın hikâyesini anlatıyor. Film Türkiye’de 14 Aralık 2018 tarihinde vizyona girecek.

Prömiyerinin gerçekleştiği Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne layık görülen Alice Rohrwacher imzalı Lazzaro felice, bu dünyaya ait olamayacak kadar iyi bir yüreğe sahip olan köylü Lazzaro’nun fantastik ögelerle bezeli hikâyesini merkezine alıyor. Yılın öne çıkan yapımları arasında gösterilen filmin, 14 Aralık 2018 tarihinden itibaren Türkiye’de gösterime girmesi planlanıyor.

James Cameron’ın hem yapımcılığını yapıp hem de senayo ekibinde yer aldığı, Robert Rodriguez’in ise yönetmenliğini üstlendiği Alita: Battle Angel, Alita isimli cyborgun, savaşçı olmak için eğitilirken kendi varlığının arkasında yatan gerçeği aramaya koyulduktan sonra gelişenleri anlatıyor. Geniş oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin belirlenen vizyon tarihi ise 21 Aralık 2018.

Pawel Pawlikowski’nin bu yıl Cannes’dan En İyi Yönetmen ödülüyle döndüğü filmi Cold War, 1950’lerin kıta Avrupası’ndaki tekinsiz Soğuk Savaş atmosferinde, çok farklı geçmişlere ve kişiliklere sahip olsalar da tutkulu bir aşk yaşayan bir çiftin hikâyesini anlatıyor. Filmin Türkiye’de 21 Aralık 2018 tarihinde gösterime girmesi planlanıyor.

Daha çok korku filmleriyle tanıdığımız James Wan’ın yönettiği, Jason Momoa’nın sualtının prensine yeniden hayat verdiği Aquaman, gelen tehditler karşısında yurdu Atlantis'i savunmak için Aquaman’in girdiği amansız mücadeleyi konu ediniyor. Oyuncu kadrosunda Nicole Kidman, Patrick Wilson, Willem Dafoe ve Amber Heard gibi isimlerin de yer aldığı film, 28 Aralık 2018 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

Emily Blunt’ın başrolünde yer aldığı Mary Poppins Returns, artık birer yetişkin Michael ve Jane’in hayatlarına yeniden giren Mary Poppins’in yeni maceralarını anlatıyor. Blunt’ın yanı sıra Meryl Streep, Colin Firth, Emily Mortimer, Julie Walters, Ben Whishaw gibi isimlerden oluşan zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken müzikal, 28 Aralık 2018 tarihinden gösterime girecek.

Felicity Jones’a Armie Hammer’ın eşlik ettiği biyografik film On the Basis of Sex, ABD Yüce Mahkemesi yargıcı ve insan hakları savunucusu Ruth Bader Ginsburg'ün eşit haklar ve yargıç olmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Mimi Leder’in yönettiği film, Türkiye’de 28 Aralık 2018 tarihinde gösterime girecek.

Ocak

Haruki Murakami'nin Barn Burning isimli kısa öyküsünden uyarlanan ve Cannes'dan iki ödülle birden dönen Burning, yarı zamanlı kurye olarak çalışan Jongsu'nun, eski komşusu Haemi ile karşılaşması sonrası gelişen olayları konu ediniyor. Chang-dong Lee'nin yönettiği film, Türkiye'de 11 Ocak 2019 tarihinde gösterime girecek.

Sylvester Stallone ve Michael B. Jordan'ın başrolleri paylaştığı 2015 yapımı Creed'in devamı Creed II, Rocky Balboa'nın eğitmenliğinde çıkış yakalayan Adonis Creed'in, Rocky'nin en büyük rakiplerinden Ivan Drago'nun oğlu Viktor Drago ile karşılaşmasını konu ediniyor. Merakla beklenen film, Türkiye'de 11 Ocak 2019 tarihinde gösterime girecek.

Rich Moore ve Phil Johnston tarafından yönetilen Ralph ve İnternet - Oyunbozan Ralph 2, video oyun salonundan internetin uçsuz bucaksız dünyasına adım atan video oyunların 'sözde' kötü karakteri Ralph ile uyumsuz arkadaşı Vanellope von Schweetz'in maceralarını anlatıyor. Devam filmi 11 Ocak 2019'da Türkiye'de gösterime girecek.

M. Night Shyamalan'ın 2000 yapımlı Unbreakable'ı ve geçtiğimiz yılın en başarılı filmlerinden biri olan, James McAvoy'un başrolünde yer aldığı Split'iyle aynı evrende geçen, bu filmlerin hikâyelerini bir araya getiren Glass; güvenlik görevlisi David Dunn'ın, 24 farklı kişiliğe sahip olan Kevin Wendell Crumb'ın izini sürmek için doğaüstü yeteneklerini kullanmasıyla yola çıkıyor. Filmin 18 Ocak 2019 tarihinde Türkiye'de gösterime girmesi planlanıyor.

Usta yönetmen Hirokazu Kore-eda'ya Cannes'da Altın Palmiye kazandıran Shoplifters, ufak ölçekli dümenler çevirerek hayatlarını sürdüren bir ailenin, sokakta buldukları bir çocuğu aralarına almalarıyla gelişenleri anlatıyor. Japonya'nın Oscar adayı olan film, Türkiye'de 18 Ocak 2019 tarihinden itibaren seyirci karşısına çıkacak.

Henüz 14 yaşındayken FBI muhbiri olan, genç yaşına rağmen uyuşturucu ticaretinde kendine önemli bir yer edinen Richard Wershe Jr.'ın hikâyesini anlatan White Boy Rick'in yönetmen koltuğunda son olarak '71 filmini yöneten Yann Demange oturuyor. 30 yıl kadar hapiste kaldıktan şartlı tahliye edilen Richard Wershe Jr.'a genç oyuncu Richie Merritt hayat verirken, genç suçlunun babasını ünlü oyuncu Matthew McConaugheycanlandırıyor. Filmin belirlenen vizyon tarihi 25 Ocak 2019.

Dean DeBlois'un yönetmenliğini üstlendiği Ejderhanı Nasıl Eğitirsin serisinin üçüncü halkası olan How to Train Your Dragon: The Hidden World, Hiccup ve ejderhası Toothless'ın maceralarına devam ediyor. Animasyon film Türkiye'de 25 Ocak 2019 tarihinde gösterime girecek.

Caramel ve Where Do We Go Now? gibi filmlerle ismini duyuran Nadine Labaki'nin Cannes'da üç ödüle birden layık görülen filmi Capharnaüm, kendi ailesine dava açan bir çocuğun trajik hikâyesini konu ediniyor. Labaki'nin üçüncü uzunmetrajı olan film, Türkiye'de 25 Ocak 2019 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

Şubat

John Guy'ın Queen of Scots adlı kitabından uyarlanan Mary Queen of Scots, 16 yaşında Fransa kraliçesi olan Mary Stuart'ın kocasının ölümünün ardından İskoçya'ya dönerek İngiltere kraliçesi kuzeni Elizabeth'i devirme girişimini ve ihanetlerle örülü taht mücadelesini konu ediniyor. National Live Theatre'ın usta isimlerinden Josie Rourke'nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Mary Stuart rolüne Saoirse Ronanhayat verirken, Kraliçe Elizabeth olarak seyirce karşısına Margot Robbie çıkıyor. Film ülkemizde 01 Şubat 2019 tarihinde vizyona girecek.

Usta yönetmen Matteo Garrone'nin Cannes Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleşen yeni filmi Dogman, köpek tımarıyla uğraşan Marcello'nun, mahallede terör estiren eski boksör Simone'den almaya çalıştığı intikamı konu ediniyor. Filmin Türkiye için planlanan vizyon tarihi 01 Şubat 2019.

Sophie Turner'ın hayat verdiği Jean Grey karakterinin Phoenix'e dönüşümü etrafında gelişecek X-Men: Dark Phoenix'in yönetmen koltuğunda Simon Kinberg oturuyor. Kadrosunda Jessica Chastain, Michael Fassbender, James McAvoy, Jennifer Lawrence ve Evan Peters gibi isimlerin yer aldığı film, 08 Şubat 2019 tarihinde seyirciyle buluşacak.

Ünlü oyuncu Paul Dano'nun ilk yönetmenlik deneyimi Wildlife, 1960'lı yıllarda Montana'ya taşındıktan sonra babasının işsiz kalmasının akabinde ailesinin dağılışına şahit olan Joe Brinson'ın hikâyesini konu ediniyor. Carey Mulligan ve Jake Gylllenhaal'un başrolleri paylaştığı film, 08 Şubat 2019 tarihinde vizyondaki yerini alacak.

Timothée Chalamet ve Steve Carell'in başrolünde yer aldığı Beautiful Boy, madde bağımlısı bir genç ve babasının yaşadıklarını babanın gözünden beyaz perdeye sunuyor. Gazeteci David Sheff ve oğlu Nic Sheff'in anılarından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Felix Van Groeningen oturuyor. Beautiful Boy, 15 Şubat 2019 tarihinde ülkemizde seyirciyle buluşacak.

Mart

Marvel Sinematik Evreni'nin 21. filmi olacak olan Captain Marvel, 90'larda dünyanın iki uzaylı ırkının galaktik savaşı ortasında kaldığı zamanda Carol Denvers/Captain Marvel'ın evrenin en güçlü kahramanlarından birine dönüşmesini konu ediniyor. Brie Larson'ın Captain Marvel rolüyle evrene katıldığı filmin kadrosunda Jude Law, Samuel L. Jackson, Gemma Chan, Lee Peace, Annette Bening ve Ben Mendelsohn gibi isimler yer alıyor. Merakla beklenen film, 08 Mart 2019'da ülkemizde vizyona girecek.

Garrard Conley'nin aynı adlı eserinden Joel Edgerton'ın beyaz perdeye uyarladığı Boy Erased, dönüşüm terapisine gitmeye ve kimliğinin her yönünü sorgulamaya zorlanan 19 yaşındaki Jared'ın hikâyesini konu edinirken filmin başrollerini Lucas Hedges, Nicole Kidman ve Russell Crowe paylaşıyor. Film Türkiye'de 22 Mart 2019 tarihinde gösterime girecek.

Türkiye vizyon tarihi henüz belli olmayan filmler:

The Favourite

Yunan Yeni Dalgası'nın parlayan ismi Yorgos Lanthimos'un yönetmenliğindeki The Favourite, Kraliçe Anne'in tahtta olduğu 18. yüzyılda, Anne'in yakın dostu Lady Sarah ve saraya yeni gelen Abigail'ın gözdelik mücadelesini konu ediniyor. Kraliçe Anne'e Olivia Colman hayat verirken; amansız mücadele içindeki ikili rolünde seyirci karşısına Emma Stone ve Rachel Weisz çıkıyor.

Roma

Alfonso Cuarón'un 75. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Ödülü'ne layık görülen filmi Roma(*)1970'lerin başında Mexico City'nin Roma adlı bir muhitinde, orta sınıf bir aile için, ev hizmetlisi olarak çalışan Cleo'yu odağına alırken insanın içerisinde yaşadığı zaman ve mekânın birey üzerinde yarattığı etkiyi büyük ölçüde gözler önüne seriyor.

 

(*) Roma, hak sahibi Netflix tarafından online olarak seyircinin beğenisine sunulacaksa da, Oscar yarışında şimdiden öne çıkan yapımlardan biri olan filmin dünya genelinde sinema salonlarında gösterime girme ihtimalinin belirmesi üzerine, listede "vizyon tarihi belirsiz" yapımlar kısmında yer almıştır.

The Sisters Brothers

Patrick DeWitt'in aynı adlı kitabından, Jacques Audiard'ın sinemaya uyarladığı The Sisters Brothersiki farklı doğaya sahip yörenin şöhretli tetikçileri Eli ve Charlie Sisters kardeşlerin hikâyesini konu edinirken filmin başrollerini Joaquin Phoenix, John C. Reilly ve Jake Gyllenhaal paylaşıyor.

If Beale Street Could Talk

2016 yapımlı Moonlight ile Akademi Ödülü'ne layık görülen Barry Jenkins'in, James Baldwin'in romanından uyarlanan yeni filmi If Beale Street Could Talk70'lerin başında Harlem'de yaşayan Trish ve Fonny'nin bir yandan aşklarını yaşamaya çalışırken bir yandan da ortamdaki ırkçılıkla ve karşılaştıkları zorluklarla mücadele etmeye çalışmalarını konu ediniyor.

The Old Man & the Gun

Uzun suç kariyerinde birçok kez hapisten kaçan ve 70 yaşında gerçekleştirdiği son kaçışının akabinde jübilesi niteliğindeki son bir soygun serisine girişen Forrest Tucker'ın hikâyesini konu edinen The Old Man and the Gun'da, usta aktör Robert Redford son kez seyirci karşısına çıkıyor. David Lowery'nin yönetmenliğindeki filmin kadrosunda Casey Affleck ile Sissy Spacek, Tom Waits, Danny Glover ve Elisabeth Moss gibi isimler yer alıyor.

Destroyer

Sundance Film Festivali "En İyi Yönetmen" ödüllü Karyn Kusama'nın yönetmen koltuğuna oturduğu Destroyergenç polislik yıllarında tarikat tarzı bir gangster çetesinde gizli görev yapmış Los Angeles Polis Departmanı'ndaki dedektif Erin Bell'e hayat verecek olan Nicole Kidman'ın yıllar sonra gelen acil bir çağrıyla çeteye mecburi dönüşünü ve geçmişini yok eden her şeyle derin bir hesaplaşmaya tutulmasını konu edinecek.

Peterloo

Usta yönetmen Mike Leigh'nin 2014 yapımlı Mr. Turner'dan bu yana ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu filmi Peterloo16 Ağustos 1819'da, Manchester'ın Aziz Peter Meydanı'nda parlamenter reform karşıtı gösteri amacıyla toplanan binlerce kişiye süvarilerin saldırması sonucu yaşanan katliamı konu ediniyor.

Green Book

60'ların başında, oldukça saygın siyah bir müzisyenin Güney Amerika'nın en ırkçı kesimlerinde tura çıkmaya hazırlanmasıyla başlar, kendine hem şoför hem de koruma arayan müzisyenin yolu yarı İtalyan yarı Amerikan bir işçi sınıfı fedaisiyle kesişmesine ve başlayan dostluklarını anlatan Green Book'un başrollerini Viggo Mortensen ve Mahershala Ali paylaşıyor.

Under the Silver Lake

2014 yapımlı It Follows ile büyük bir başarı yakalayan David Robert Mitchell'in yazıp yönettiği Under the Silver Lake, başıboş bir genç adam olan Sam'in komşusu Sarah'ya aşık olmasıyla başlayıp Sarah'nın gizemli yok oluşunun ardından Sam'in Los Angeles'ın yeraltı dünyasında çıktığı yolculukla devam ediyor. Filmin başrollerinde Andrew Garfield ile Riley Keogh yer alıyor.

Can You Ever Forgive Me?

Lee Israel'in gerçek hikâyesine dayanan Can You Ever Forgive Me?'nin başrollerini Melissa McCarthy ve Richard E. Grant paylaşırken film, zamanla popülerliğini yitiren ve zor zamanlar geçiren bir biyografi yazarının en yakın arkadaşıyla girdiği taklitçilik macerasının büyük bir suç dönüşmesini konu ediniyor.

At Eternity's Gate

Julian Schnabel'in yönetmen koltuğuna oturduğu At Eternity's Gate, ünlü ressam Vincent van Gogh'un Arles'teki son zamanlarına ve sanatçının bilinmeyenlerine yakın bir mercek sunarken filmde Vincent van Gogh'a usta aktör Willem Dafoe hayat veriyor.

Everybody Knows

Asghar Farhadi'nin İspanyolca çektiği ilk film olan Everybody Knows'un başrollerini Penélope CruzJavier Bardem ve Ricardo Darín paylaşırken; merakla beklenen film, karşılaşılan bir olay sonucu bazı gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalan ve parçalarına ayrılan bir hikâyesini ele alıyor.

The Nightingale

Jennifer Kent'in yazıp yönettiği ve Aisling Franciosi'nin başrolünde yer aldığı The Nightingale, ailesine karşı korkunç bir suç işleyen İngiliz bir askerden intikam almak isteyen Clare'ın, kendisi gibi travmalara sahip Billy'den yardım isteyerek çıktığı intikam dolu süreci konu ediniyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.