Son dönem yerli sinemada başarılarıyla gururlandıran kadınlara yakın bir bakış!

4.653 Gösterim
8 Mart 2018 15:45
Son dönem yerli sinemada başarılarıyla gururlandıran kadınlara yakın bir bakış!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle son dönem yerli sinemamızda üreterek, yazarak, yöneterek ve oynayarak başarılarıyla gururlandıran kadınlara ve imza attıkları yapımlara yakın bir bakış sağlayalım.


Mustang (23 Ekim 2015)

Fransız-Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in yönetmen koltuğunda oturduğu Mustang, büyüme çağındaki beş yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplumsal baskıya karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ele alırken, ataerkil toplumlara eleştirel bir yaklaşım sağlamıştı. Ergüven'in ilk uzun metrajı olan film, hem yerel hem de uluslararası övgülere mazhar olmakla beraber birçok başarıyı da peşi sıra getirdi. Prömiyeri Cannes Film Festivali'nde gerçekleşen Mustang, birçok festivalden ödülle dönmenin yanı sıra 88. Akademi Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri'nde Fransa'ya "En İyi Yabancı Dilde Film" adaylığı getirdi. Yeni projesi başrollerinde Halle Berry ve Daniel Craig'in yer aldığı Kings olan Deniz Gamze Ergüven, uluslararası basında "sinemanın yeni Türk yıldızı" olarak anılıyor.

Ana Yurdu (25 Aralık 2015)

Birçok kısa filmin ardından ilk uzun metrajına 2015 yapımlı Ana Yurdu'yla imza atan Senem Tüzen, hem senaristliği hem de yönetmenliğini üstlendiği filmde bir boşanma sürecinin ardından Anadolu'daki boş köy evine giden Nesrin'in, ansızın gelen ve pek de anlaşamadığı annesiyle yaşadıklarını anlatıyor. Dram türünde olmasına karşın psikolojik gerilim türünün öğelerini de barındıran Ana Yurdu, Venedik Film Festivali'nde adaylığa layık görülmekle beraber 5 dalda ödülün sahibi olduğu SİYAD Ödülleri başta olmak üzere birçok büyük ödülün kazanan ismi oldu.

Toz Bezi (25 Aralık 2015)

2015 yılının bir diğer ilk uzun metrajı da Ahu Öztürk'ten Toz Bezi filmiyle geldi. Temizlik işçisi iki kadının hayatla olan mücadelesini ele alan Toz Bezi'nde, başrolde yer alan Nazan Kesal ve Asiye Dinçsoy büyük beğeni toplarken film, ilk kez gösterildiği 66. Berlin Film Festivali'nde ilgiyle karşılandı. 21. Nürnberg Türkiye - Almanya Film Festivali'nden 2 ödülle dönen Toz Bezi, 35. İstanbul Film Festivali ve 27. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde de birçok ödülün sahibi oldu.

Dedemin Fişi (22 Ocak 2016)

Televizyondaki işleriyle tanıdığımız Meltem Bozoflu'nun ilk uzun metrajı Dedemin Fişibabalarından kendilerine kalacak olan mirastan en büyük payı almaya çalışırken birbirleriyle kıyasıya yarışan Çirçi Ailesi fertlerinin hikâyesini beyaz perdeye taşırken büyük bir gişe başarısına da imza attı. Dedemin Fişi, 2.015.665 seyirciyle 2016 yılının en çok izlenen 3. filmi olmanın yanı sıra Bozoflu gişede hafta sonu liderliğini elde eden yönetmenlerin arasında yerini aldı. Meltem Bozoflu'nun yeni filmi Cici Babam ise 20 Nisan 2018 tarihinde vizyondaki yerini alacak.

Ansızın (14 Ekim 2016)

Köprüdekiler ve Hayatboyu filmleriyle sinemamızın ödüllü yönetmenlerinden biri olan Aslı Özge'nin yazıp yönettiği ilk Almanca film olan Ansızın (Auf Einmal), Almanya taşrasında bir anın değiştirdiği hayatların hikâyesini odağına alıyor. Ansızın, yalnızca izleyicisinden tam not almakla kalmamış aynı zamanda Berlin Uluslararası Film Festivali ve 35. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nden ödülle dönmüştü.

Tereddüt (16 Aralık 2016)

Usta yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun prömiyeri Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gerçekleşen filmi Tereddüt, psikiyatristlik görevi için taşra kasabasına giden bir kadının yolunun başka bir kadınla kesişmesini ele alıyor. Hikâyesi ve cinsellik konusundaki tabuları yerle bir edişiyle eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar toplayan film, farklı festival ve dallarda toplam olarak 13 ödüle layık görüldü.

İşe Yarar Bir Şey (27 Ekim 2017)

Bir diğer başarılı yönetmen Pelin Esmer'in senaryosunu Barış Bıçakçı'yla beraber yazdığı filmi İşe Yarar Bir Şey, gerek hikâyesi gerek sinematografisi ve gerek öne çıkan oyunculuklarıyla 2017 yılının en çok beğeni toplayan yerli filmlerinden biri oldu. Bir tren yolculuğunda tanışan Leyla ile Canan'ın, kendi ölümünü gözleyen Yavuz ile kesişen hikâyelerini odağını alan filmin ilk gösterimi 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gerçekleşti ve Estonya'da düzenlenen Tallinn Siyah Geceler Film Festivali'nin ana yarışmasında En İyi Senaryo Ödülü'ne layık görüldü.

Aile Arasında (01 Aralık 2017)

Senaristliği ve oyunculuğuyla sevilen bir isim olan Gülse Birsel'in yazdığı ve kadrosunda yer aldığı Aile Arasında, 2017 yılının sonuna damgasını vuran yerli filmlerden biri oldu. Eleştirmen ve seyircilerin beğenisinin yanı sıra 500 bini aşkın seyirciyle sezonun en iyi açılışına imza atan film, 10 günde 1,5 milyonu aşkın seyirciye ulaşmıştı. Bugün hâlâ vizyon macerası devam eden Aile Arasında, gösterimdeki 10. haftasını geride bıraktığı sırada 5 milyon seyirciyi aşmış ve böylelikle Gülse Birsel, filmi bu baremi aşmayı başaran ilk kadın senarist olmuştu.

Cebimdeki Yabancı (02 Şubat 2018)

Başarılı isim Serra Yılmaz'ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Cebimdeki Yabancı, 2016 yapımlı İtalyan filmi Perfetti Sconosciuti'dan uyarlanarak, bir akşam yemeğinde bir araya gelen yedi dostun maskelerinin ardındaki hayatlarını konu ediniyordu. Vizyon öncesi büyük merak uyandıran Yılmaz'ın ilk yönetmenlik deneyimi, açılışını 173.341 seyirciyle gişenin zirvesinde gerçekleştirerek dikkate değer bir başarıya imza atmıştı. Aynı zamanda Cebimdeki Yabancı ile Serra Yılmaz, kadınların sinemasını tam iki yıl aradan sonra yeniden gişede hafta sonu liderliğine taşımıştı.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.