Sinemaların açılmasının arifesinde: 500'ün üzerinde salon kapanmayla karşılaşabilir!

2.382 Gösterim
23 Haziran 2020 16:14
Sinemaların açılmasının arifesinde: 500'ün üzerinde salon kapanmayla karşılaşabilir!

Sinemalar 1 Temmuz'dan itibaren açılmaya hazırlanırken salgının salonlar üzerindeki olası bilançosu da ortaya çıkmaya başlıyor.


Mart ayında ülkemize de sıçrayan Covid-19 salgını ilk ayını geride bıraktığı sırada sinemacı işletmecileriyle yaptığımız mülakatta, o dönem için iyimser bakış açısıyla 150 sinema salonunun, işlerin beklenenden olumsuz gitmesi durumunda ise bu ülkedeki salonların %40'ına varabilecek sayıda salonun temelli kapanmayla karşılaşabileceğinden söz edilmişti. Salgının yarattığı sis hâlâ büyük ölçüde önümüzü görmemize engel oluyor fakat vermiş olduğu ve verebileceği tahribat ile ilgili biraz daha somut konuşuluyor.

 

Dünya gazetesinin sinemaların yeniden açılmasını ele alan haberde görüşleri alınan Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) genel sekreteri Fevzi Genç, faaliyetlerine son verecek olan sinema sayısının hâlihazırda kendilerine ulaşan bilgilere göre 200 civarında olduğunu ve sektör içi diyaloglarda bu sayının 300'ü bulduğu, hatta 500'ü geçebileceğinin konuşulduğunu belirtiyor. Kaç sinemanın kepenk kapatmak zorunda kalacağını çok uzak olmayan bir gelecekte daha net göreceğiz gibi duruyor.

 

Sinema salonları, sosyal mesafeye uygun şekilde kontenjan kısıtlamaları, salon içerisi ve gişede tedbirler gibi birtakım önlemlerle birlikte 01 Temmuz'dan itibaren kapılarını açabilecek. Fakat sinemaların bir kısmının temmuzun ortasından önce açılması beklenmiyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.