Ridley Scott, Alien'ı izledikten sonra kendisini arayan Stanley Kubrick'in merakını anlattı

2.370 Gösterim
1 Haziran 2020 15:20
Ridley Scott, Alien'ı izledikten sonra kendisini arayan Stanley Kubrick'in merakını anlattı

Ridley Scott verdiği bir söyleşide, Stanley Kubrick'in Alien'ı izledikten sonra kendisini aradığını ve filmin kült sahnesiyle ilgili merak ettiklerini sorduğunu anlattı.


Ridley Scott'ın 1979 yılında imza attığı Alien, yalnızca sinema tarihi ve popüler kültüre adını yazdırmamış, birçok sinemacıya da ilham olmuştu. Filmden etkilenen sinemacılar arasında teknik mükemmellik şiarıyla filmlerini çeken Stanley Kubrick'in de yer alıyor olması, Alien'ın etkisinin boyutlarını sergiliyor. LA Times'a bir mülakat veren Ridley Scott, bir gün Kubrick'in kendisini aradağını ve Alien'daki yaratığın John Hurt'ün göğsünden çıktığı ünlü sahne ilgili sorular sorduğunu söylüyor: "Kubrick'in beni aradığını hatırlıyorum, 'Nasıl çektin o sahneyi, yavaş çekimde izledim yine de geçişi göremedim.' demişti, ben de nasıl çektiğimizi söyledim, yöntemimizin işe yaradığını o da onayladı."

 

Ridley Scott ve ekibi, popüler kültürde kendine yer edinen ve birden fazla kamerayla yalnızca bir kerede çekilmesi gereken o sahne için basit bir çözüm üretmişti. Masaya açılan bir delikle masanın altında olan John Hurt'ün kafası ensesine kadar yukarı çıkarılmış ve masanın üstündeki yapay gövdeyle birlikte bütünlük oluşturulmuştu. Yaratığın gövdeden çıkışı da bu şekilde çekilebilmişti.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.