Çin'de sinemalar ülke genelinde yeniden açılmaya hazırlanıyor

1.760 Gösterim
8 Haziran 2020 12:30
Çin'de sinemalar ülke genelinde yeniden açılmaya hazırlanıyor

Çin'de yılın ilk yarısının çok önemli bir bölümünü salgın sebebiyle kapalı geçiren sinema salonları, bu ay içerisinde açılmaya hazırlanıyor.


Wuhan kentinde başlayan Covid-19 salgınıyla birlikte alınan karantina tedbirleri kapsamında 25 Ocak'ta kapatılan Çin sinemaları, mart ayında yavaş yavaş tekrar açılmaya başladığı sırada alınan kararla ülke genelinde tekrardan kapatılmıştı. Mayıs ayında, kısa bir içerisinde sinemalar üzerindeki yasağın kaldırılacağını duyuran ulusal sinema genel müdürlüğü, yaptığı son açıklamada da sinema salonlarının açılması için son hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

 

Sinemaların açılmasıyla gösterilecek filmlerin seçilmesi ve bir takvime oturtulması, gereken kopyaların hazırlanması, DCP kodlarının hazırlanması gibi ön hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğu açıklanırken, kısa sürede ülke genelinde sinemaların açılması bekleniyor. Büyük bütçeli Hollywood yapımlarının sinemalara ilk uğraması beklenen yapımlar olduğu not düşülürken, Christopher Nolan'ın yönettiği Interstellar'ın bu filmler arasında yer alabileceği konuşuluyor. Zira Variety'nin haberine göre, CJ 4DPlex'in Pekin şubesinin sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Interstellar'ın 4DX versiyonunun sinemalar açıldığında gösterime gireceği belirtiliyor. Öte yandan ülkede sinema salonları için her şey pozitif de değil. Geçtiğimiz günlerde Çin'de binlerce sinemanın salgın sonrası kepenklerini temelli indirebileceğine dair bir araştırma yayımlanmıştı.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.