Salonların yeniden açılmayı beklediği Çin'de binlerce sinema kapanmayla karşı karşıya kalabilir

1.794 Gösterim
2 Haziran 2020 12:34
Salonların yeniden açılmayı beklediği Çin'de binlerce sinema kapanmayla karşı karşıya kalabilir

Salgından sinema sektörü içerisinde en çok etkilenen unsur olan Çin sinemaları için vakit daralıyor. Sinemalarla yapılan ankete göre, sinema işletmecilerinin %42'si kuvvetle muhtemel kısa vadede faaliyetlerine temelli son vereceklerini düşündüklerini belirtti.


Salgının o dönem gücünü kaybetmesinin akabinde mart ayı sonunda tekrar açılan fakat kısa bir süre sonra yeniden kapatılan Çin sinemaları kepenklerini bir kez daha açmak için hazırlanırken, Çin Sinema Birliği ve Çin Film Dağıtım Birliği'nin aralarında ünlü sinema zinciri Wanda'nın da yer aldığı 187 sinemayla gerçekleştirdiği anketin sonuçları karanlık bir tablo sunuyor.

 

Variety'nin haberine göre, ankete katılan sinemaların %42'si, kısa süre içerisinde kapanma riskiyle karşılaşmalarını kuvvetle muhtemel olarak niteliyor. %10'u sahip değişikliğine gidilip faaliyetlerine devam edilebileceğini düşünürken, %28'i hâlâ merkezi idarelerden konuyla ilgili karar ve destek beklediklerini belirtiyor.

 

2019 yılının sonu itibarıyla Çin'de 12 bini aşkın lokasyonda yaklaşık 70 bin perde bulunuyor. Salgının getirdiği maddi yüklerle sinemaların %40'ının kapanması, ülkede 5 bin sinema ve yaklaşık 28 bin salonun kaybedileceği anlamına geliyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.