24. Uluslararası Adana Film Festivali yarışma filmleri açıklandı

2.329 Gösterim
15 Eylül 2017 18:00
24. Uluslararası Adana Film Festivali yarışma filmleri açıklandı

24. Adana Film Festivali basın tanıtımı İstanbul’da Çırağan Oteli’nde yapıldı. Toplantıda ulusal ve uzun metraj yarışma filmlerinin jürileri ile finale kalan filmler açıklandı.


Adana Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da sinemaya uzun yıllar emek vermiş ve hayatını adamış isimlere Yaşam Boyu Onur Ödülleri veriliyor. Ödüller, 25 Eylül 2017 akşamı yapılacak açılış töreninde takdim edilecek. Bu yıl Onur Ödülü alan isimler: Arif Keskiner, Hümeyra, Prof. Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Temel Gürsu.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemiz sinemasının en büyük destekçilerinden Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması heyecanla bekleniyor. Türk sinemasından toplam 10 film Altın Koza almak için yarışacak. Basın tanıtımında açıklanan yarışma kategorileri ise şöyle: Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film YarışmasıUluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Kısa Film Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu Yarışması

 

Açıklanan jürilere bakacak olursak :

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması için jüriler: Erden Kıral (Yönetmen) - Jüri Başkanı, Selma Güneri (Oyuncu), Algı Eke (Oyuncu), Fırat Yücel (Sinema Yazarı), Uğur İçbak (Görüntü Yönetmeni), Hüseyin Karabey (Yönetmen), Murat Hasarı (Besteci-Yapımcı).

 

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması için jüriler: Guillermo Arriaga (Meksikalı Senarist-Yazar-Yönetmen) - Jüri Başkanı, Farah Zeynep Abdullah (Oyuncu), Carmen Gray (Yeni Zelandalı Sinema Yazarı-Festival Programcısı), Pierre-Henri Deleau (Fransız Yapımcı-Festivalci), Nathan Silver (Amerikalı Yönetmen).

 

Uluslararası Kısa Film Yarışması için jürileri: Zeynep Dadak (Yönetmen), Aydın Orak (Oyuncu-Yönetmen), Cansu Tosun (Oyuncu), Yaşam Kaya (Sinema Yazarı), Veton Nurkollari (Kosova Film Festivali Artistik Direktörü)

 

Uluslararası Öğrenci Kısa Film Yarışması jürileri: Bedia Ceylan Güzelce (Yazar), Hakan Haksun (Senarist), Faruk Karaçay (Oyuncu), Alireza Zarindast (İran), Rza RZAYEV (Azerbaycan)

 

Adana Kısa Film Maratonu Yarışması jürileri: Faruk Teber (Yönetmen), Rıza Akın (Oyuncu), Caner Cindoruk (Oyuncu), Demet İyigün (Oyuncu), Burcu Kıratlı (Oyuncu)

 

24.'sü düzenlenen festivalde bu sene yarışacak olan Ulusal Uzun Metraj Filmleri ise şöyle:

 

 

Yarışmada yer alacak Uluslararası Uzun Metraj Filmleri:

 

 • A Gentle Creature/Krotkaya/Uysal Bir Ruh (Fransa) - Yönetmen: Sergei Loznitsa
 • Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok (Türkiye) - Yönetmen: Onur Ünlü
 • Daha (Türkiye) - Yönetmen: Onur Saylak
 • Fantastic Woman/Una Mujer Fantastica/Muhteşem Kadın (Şili) - Yönetmen: Sebastian Lelio
 • Little Crusader/Krizacek/Küçük Hacı (Çekya) - Yönetmen: Vaclav Kadrnka
 • Loveless/Nelyubov/Sevgisiz (Rusya) - Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
 • Patti Cake$ (ABD) - Yönetmen: Geremy Jasper
 • Rey (Şili) - Yönetmen: Niles Atallah 
 • The Killing of a Sacred Deer/Kutsal Geyiğin Ölümü (İngiltere) - Yönetmen: Yorgos Lanthimos
 • The Square/A Negyzet/Kare (İsveç) - Yönetmen: Ruben Östlund
 • Three Bilboards Outside Ebbing Misouri/Üç Bilboard Ebbing Çıkışı (ABD-İngiltere) - Yönetmen: Martin McDonagh

 

Yarışma dışı gösterimler ve festivalle ilgili daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.