SİYAD Onur ve Emek Ödülleri'nin sahipleri açıklandı

2.341 Gösterim
15 Şubat 2021 14:30
SİYAD Onur ve Emek Ödülleri'nin sahipleri açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), bu yılki Onur Ödülleri’nin oyuncu Nur Sürer ile belgesel sinemacı Can Candan’a, Emek Ödülü’nün ise Cine Majestic Sinemaları’nda makinist olarak görev yapan emektar sinema çalışanı Ali Koçoğlu’na verileceğini açıkladı.


Mart ayında düzenlenecek olan 53. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde, derneğin bu yılki Onur Ödülleri'ne layık gördüğü oyuncu Nur Sürer ile belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan'a ödülleri verilecek. Bu yılki Emek Ödülü ise Cine Majestic Sinemaları’nda uzun süredir makinist olarak emek veren Ali Koçoğlu'na takdim edilecek.

 

Daha önce 53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri adaylarını açıklayan SİYAD, kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adayları da duyurdu. 2020 Türkiye sinemasının toplam 16 kategoride SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenecek olan en iyileri, Mart ayında gerçekleştirilecek törende açıklanacak.

SİYAD Giovanni Scognamillo Fantastik Film Ödülü adayları:  

 

Bina – Orçun Behram  

Bir Annenin Sonatı  [kısa metraj] – Fehmi Öztürk  

Free Fun [kısa metraj] – Fehmi Öztürk  

Peri: Ağzı Olmayan Kız – Can Evrenol  

Tapınak [kısa metraj] – Murat Uğurlu  

 

 

SİYAD Kısa Film Ödülü adayları:  

 

Büyük İstanbul Depresyonu - Zeynep Dilan Süren

Paydos -  Öykü Orhan  

Sürgünde Bir Yıl  - Malaz Usta  

Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye - Yavuz Akyıldız  

Yara - Onur Güler

 

 

SİYAD Orta-Uzun Metraj Belgesel Ödülü adayları:  

 

Ah Gözel İstanbul – Zeynep Dadak  

Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü – Alper Şen  

Hayalimdeki Sahneler – Metin Akdemir  

Maddenin Halleri – Deniz Tortum  

Mimaroğlu – Serdar Kökçeoğlu  

Miss Holokost Survivor – Eytan İpeker  

 

 

SİYAD Kısa Metraj Belgesel Ödülü adayları:  

 

Buluşma – Nurbanu Asena  

Cemile Sezgin – Aylin Kuryel, Raşel Meseri  

Oyuncakçı Saklı Yadigarlar – Yağmur Kartal  

Seval – Ahmet Keçili  

Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri) – Adrian Figuero

 

 

SİYAD Onur Ödülü sahipleri:  

 

NUR SÜRER: 1954 Bursa doğumlu olan Nur Sürer, lise öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte yedi yıl İsviçre’de yaşadı. İstanbul’a döndükten sonra bir süre fotomodellik yapan Sürer, ilk olarak Bereketli Topraklar Üzerinde (1979) filminde başrolde yer aldı, ardından Bir Günün Hikayesi’ndeki (1980) performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı; Uçurtmayı Vurmasınlar’daki (1989) performansı, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ikinci kez En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazanmasını sağladı. Sürer ayrıca Sır Çocukları’ndaki performansıyla da Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Umuda Yolculuk (Reise der Hoffnung, 1990) gibi bazı uluslararası yapımlar dahil 30’dan fazla sinema filminde oynayan Sürer son yıllarda ayrıca televizyon dizilerinde de rol almaktadır.

 

CAN CANDAN: 1969 İstanbul doğumlu olan Can Candan, lisans öğrenimini ABD’deki Hampshire College’da tamamladıktan sonra sanatta yeterlilik derecesini yine ABD’deki Temple University’de film ve medya sanatları programından aldı. İlk video çalışması, ırk ayrımcılığı karşıtı bir boykot kampanyası için çektiği Boycott Coke (1989) adlı ajit-prop video olan Candan’ın ilk uzun metraj belgeseli ise Almanya’daki Türk göçmenler hakkındaki Duvarlar, Mauern, Walls (2000). Candan’ın diğer uzun metraj belgesel çalışmaları, üniversite giriş sınavları hakkındaki 3 Saat (2008) ile LGBTİ+ gençlerin ebeveynlerinin deneyimlerini aktaran Benim Çocuğum (2013).  Kurdish Documentary Cinema in Turkey (2016) adlı kitabın editörlüğünü Suncem Koçer’le ortaklaşa yapan Candan, docİstanbul Belgesel Çalışmaları Merkezi’nin kurucuları arasındaydı. Candan halen Boğaziçi Üniversitesi’nde film dersleri veriyor. 

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.