53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri adayları açıklandı

2.035 Gösterim
5 Şubat 2021 12:15
53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri adayları açıklandı

53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri adayları belli oldu. Nasipse Adayız ve Nuh Tepesi, onar adaylıkla en çok adaylık elde eden film payesini paylaştılar.


Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 53. Türkiye Sineması Ödülleri’nin 11 daldaki adaylarını belirledi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında iki oyuncusu aday olan Nasipse Adayız ile En İyi Erkek Oyuncu dalında iki oyuncusu aday olan Nuh Tepesi 10’ar adaylık elde ettiler. Nasipse Adayız’ın yönetmeni, senaristi ve başrol oyuncusu Ercan Kesal, En İyi Yönetmen, En İyi Senarist ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında üç adaylık elde etti.  

 

SİYAD üyelerinin 2020 yılında Türkiye’de sinemalarda gösterilen tüm yerli yapım filmler üzerinden yaptığı oylama sonucunda En İyi Film başta olmak üzere 11 dalda beşer aday belirlendi. Oylama sonucuna göre toplam 14 film en az bir adaylık elde etti.  53. SİYAD Ödülleri için adaylık elde eden filmler ve adaylık sayıları şöyle: Nasipse Adayız (10), Nuh Tepesi (10), Bozkır (8), Bina (5), Kronoloji (4), Peri: Ağzı Olmayan Kız (4), Kovan (3), Biz Böyleyiz (2), Eltilerin Savaşı (2), Karakomik Filmler 2 (2), Sıfır Bir (2), Aether (1), Aşk Tesadüfleri Sever 2 (1), Kapan (1).  

 

Belgesel, kısa film ve fantastik film dallarındaki SİYAD ödülleri adayları önümüzdeki günlerde belirlenecek.  

 

Tüm dallarda 53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’ni kazananlar ise SİYAD üyelerinin yapacağı ikinci tur oylamanın ardından Mart ayında yapılacak törende açıklanacak. 

EN İYİ FİLM  

 

Aether

Bina                              

Bozkır                          

Nasipse Adayız        

Nuh Tepesi                

 

 

EN İYİ YÖNETİM  

 

Orçun Behram / Bina                                

Cenk Ertürk / Nuh Tepesi      

Eylem Kaftan / Kovan                              

Ercan Kesal / Nasipse Adayız                  

Ali Özel / Bozkır                         

 

 

EN İYİ SENARYO  

 

Ali Aydın / Kronoloji                  

Cenk Ertürk / Nuh Tepesi      

Can Evrenol, Kutay Uçum / Peri: Ağzı Olmayan Kız                              

Ercan Kesal / Nasipse Adayız                  

Ali Özel / Bozkır                        

 

 

EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI  

 

Merve Dizdar / Eltilerin Savaşı              

Cemre Ebüzziya / Kronoloji                      

Gupse Özay / Eltilerin Savaşı                  

Elif Sevinç / Peri: Ağzı Olmayan Kız                        

Meryem Uzerli / Kovan          

 

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI  

 

Ali Atay / Nuh Tepesi                                

Haluk Bilginer / Nuh Tepesi  

Ercan Kesal / Nasipse Adayız                  

Mücahit Koçak / Bozkır          

Cem Yılmaz / Karakomik Filmler 2        

 

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI  

 

Hande Doğandemir / Nuh Tepesi          

Özay Fecht / Peri: Ağzı Olmayan Kız  

Hümeyra / Biz Böyleyiz          

Nazan Kesal / Nasipse Adayız  

Selin Yeninci / Nasipse Adayız  

 

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI  

 

Tansu Biçer / Kronoloji            

Çağlar Çorumlu / Karakomik Filmler 2                  

İnanç Konukçu / Nasipse Adayız  

Mehmet Özgür / Nuh Tepesi                  

Hakan Emre Ünal / Bozkır      

 

 

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ  

 

Barbu Balasoiu / Nasipse Adayız          

İlker Berke / Kapan                                    

Federico Cesca / Nuh Tepesi                  

Ümit Çakmaksoy / Bozkır                        

Engin Özkaya / Bina                                  

 

 

EN İYİ MÜZİK  

 

Esat Bargun, Uğur Ataş / Sıfır Bir                            

Ozan Çolakoğlu / Aşk Tesadüfleri Sever 2                            

Can Demirci / Bina                                      

Emir Ersoy / Kovan                                      

Nilipek / Biz Böyleyiz                

 

 

EN İYİ KURGU  

 

Ali Aga / Nasipse Adayız        

Naim Kanat / Sıfır Bir                                  

Yorgos Mavropsaridis / Nuh Tepesi    

Ali Özel, Mahmut Aran, Yakup İnanlı / Bozkır                      

Jan Ruschke, Selda Taşkın / Kronoloji                    

 

 

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ  

 

Ufuk Bildibay / Bina                                    

Elif Domaniç / Peri: Ağzı Olmayan Kız                                    

Oya Köseoğlu / Nasipse Adayız            

Ahmet Yesevi Özel / Bozkır                    

Seda Saçlı / Nuh Tepesi