Netflix ilk çeyrek raporunu açıkladı: Salgın etkisiyle 15,8 milyon yeni aboneye ulaşıldı

4.296 Gösterim
22 Nisan 2020 14:04
Netflix ilk çeyrek raporunu açıkladı: Salgın etkisiyle 15,8 milyon yeni aboneye ulaşıldı

Netflix 2020 ilk çeyrek raporunu açıkladı. Öncü stream platformu, dünya genelinde patlak veren salgının etkisiyle bu periyotta 15,8 milyon yeni aboneye ulaştı.


Dünya genelindeki karantina ortamının sonuçlarını farklı şekillerde görmeye başladık. Netflix, açıkladığı raporda ilk çeyrek boyunca yaklaşık 15,8 milyon yeni aboneye ulaşttıklarını belirtti. Karantina şartlarının online platformlara yeni kullanıcılar kazandıracağı aşikârdı fakat tıpkı Disney+ gibi Netflix de bu konuda beklentilerin oldukça üzerine çıktı. Geçtiğimiz haftalarda Wall Street uzmanları, Netlix'in ilk çeyrek yeni abone sayısının 7-8 milyon civarında olmasını beklediklerini açıklamışlardı. Kısacası Netflix bu tahminleri ikiye katladı. Yeni abone sayısının açıklanmasından sonra Netflix hisse senedi fiyatı $454,8 seviyelerine ulaşarak yeni bir zirveyi görmüş oldu. Netflix'in ilk çeyrek sonu itibarıyla ulaştığı toplam abone sayısı ise 182,9 milyon. İkinci çeyrekte yeni abone sayısının 7,5 milyon civarında olması öngörülürken, Netflix CEO'su Reed Hastings yılın ikinci yarısında, salgının da görece kontrol altına alınacağı öngörülerek, yeni abone sayılarında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş beklediklerini açıkladı.

Netflix ayrıca güncel yapımlarıyla ilgili bazı izlenme sayılarını da paylaştı. İçeriği iki dakikadan fazla izleyen kullanıcıların baz alındığı istatistiklerde, popüler kültür konvoyunun en yeni üyelerinden Tiger King dikkat çekiyor. İlk ABD'de ilk 10 gününde 34 milyon kullanıcı tarafından izlenerek bu anlamda Netflix'in amiral gemisi konumundaki Stranger Things'in 2. sezonunu geride bırakan mini docu-seri, şu ana kadar dünya genelinde 64 milyon abone tarafından izlendi. Mark Wahlberg'li aksiyon filmi Spenser Confidential'ın 85 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtilirken, ülkemizde de ilgi gören La Casa de Papel, 03 Nisan'dan bu yana 65 milyon aboneye ulaştı. Ozark'ın üçüncü sezonunun ise ilk dört haftasında 29 milyon abone tarafından izlendiği belirtiliyor.

WarnerMedia'nın HBOMax'ı 27 Mayıs'ta, NBCUniversal'ın ise Peacock'ı 15 Temmuz'da erişime açmayı planlaması, stream platformlarının yarışına başka bir boyut getirecek. Kullanıcıların içerik tüketme hızının arttığı Netflix'te ise kendi orijinal yapımlarının yanı sıra merakla beklenen yapımları satın alma metoduyla bu duruma çözüm aranıyor. Firma, son bir hafta içerisinde Melissa McCarthy'li The Starling ve Millie Bobby Brown'ın Sherlock Holmes kız kardeşine hayat verdiği Enola Holmes'un haklarını satın aldığını açıkladı.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.