Corona virüs salgını: Birçok filmin vizyon tarihi ertelendi, kültürel faaliyetlerde tedbirler arttırılıyor

5.233 Gösterim
13 Mart 2020 12:30
Corona virüs salgını: Birçok filmin vizyon tarihi ertelendi, kültürel faaliyetlerde tedbirler arttırılıyor

Corona virüs salgınının dünya genelinde yayılmasının önlenememesi, daha ciddi sağlık önlemlerinin alınmasına yol açtı. Birçok sosyal ve kültürel etkinlik ile spor faaliyetleri iptal edilirken, vizyon takviminde yer alan birçok filmin de gösterim tarihi ertelendi.


11 Mart'ta yayınladığımız içerikle yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının sinema sektörüne etkilerini derlemiştik. Son 48 saat içerisinde yaşanan gelişmeler gösteriyor ki toplum sağlığını korumak adına alınan kararların boyutları da büyümek zorunda. Utah Jazz oyuncusu Rudy Gobert'in corona virüs pozitif çıkması sonrası NBA yöneteminin ligi süresiz durdurmasının birçok etkisi oldu. Eğlence ve spor sektörü içerisinde en değerli organizasyonlardan birinin bu kararı alması, farklı farklı alanlarda benzer önemdeki kurumların, insan ve toplum sağlığını birinci önceliğe koyduğu, daha keskin kararlar almasına vesile oldu. Bu çerçevede dünden bu yana sinema alanında da benzer gelişmelere şahit olduk.

Önümüzdeki vizyon takviminin merakla beklenen stüdyo filmleri; Sessiz Bir Yer 2 (A Quiet Place: Part II), Mulan, Yeni Mutantlar (The New Mutants), Açgözlü (Antlers), Hızlı ve Öfkeli (Fast & Furious 9) gibi yapımların gösterim tarihleri ertelenirken, 20 Mart'ta gösterimi planlanan Ezel Akay imzalı 9 Kere Leyla'da vizyonunu erteleme kararı alan yapımlar arasında yer aldı. Sinema salonları ve festivaller de salgın tehdidinden etkilenen kurumlar arasında. ABD'de SXSW Film Festivali'nin ertelenmesi sonrası, 15-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Tribeca Film Festivali de belirsiz bir tarihe ertelendi. Ertelenip ertelenmeyeceği soruları sonrası tartışmalı bir şekilde festivali belirlenen tarihlerde yapma kararının arkasında duran Cannes Film Festivali yönetiminin, mevcut gelişmeler sonrası etkinliği iptal kararı alabileceği belirtiliyor. Dünya genelinde yer alan Disneyland parklarının da en az mart sonuna kadar kapalı olacağı açıklandı.

 

Deadline'ın haberine göre; İtalya, Çin, İran gibi ülkelerden sonra Polonya, Hindistan, Kuveyt, Lübnan'da da sinema salonlarının kapatılması kararı alındı. İlk vakanın görülmesinin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de tüm kültürel etkinliklerde olduğu gibi sinema gösterimleri de 22 Mart tarihine kadar iptal edildi. Önümüzde günlerde birçok ülkede daha benzer kararların alınması bekleniyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.