Cannes Film Festivali bu yıl düzenlenmeyecek, programdan bazı filmler Cannes 2020 etiketiyle diğer festivallerde gösterilecek

2.115 Gösterim
11 Mayıs 2020 11:24
Cannes Film Festivali bu yıl düzenlenmeyecek, programdan bazı filmler Cannes 2020 etiketiyle diğer festivallerde gösterilecek

Salgın sebebiyle ertelenen Cannes Film Festivali bu yıl düzenlenmeyecek, onun yerine festival programında yer alan bazı filmlerin Cannes 2020 etiketiyle Venedik, Toronto gibi güz festivallerinde gösterilmesi planlanıyor.


Mart ayında Covid-19 salgını sebebiyle ertelenen Cannes Film Festivali, bu yıl her zamanki hâliyle seyirciyle buluşamayacak. Variety'nin haberine göre, haziran ayında festivalden bir program yayınlanacak ve bu festival seçkisinden bazı filmler "Cannes 2020" etiketiyle Venedik, Toronto gibi güz festivallerinde gösterilecek.

 

Tribeca, Visions du Réel gibi festivallerin alternatif çözüm olarak kullandığı festivali dijital olarak düzenleme fikrine en başından beri sıcak bakmayan Cannes yönetimi, güz festivallerinin işbirliğiyle Cannes'ı kendi duvarlarının dışına intikal ettiklerini belirtiyor. Salgın sebebiyle aksi bir durum yaşanmaması hâlinde Toronto, Deauville, Angoulême, San Sebastian, New York, Busan ve Venedik gibi festivallerde Cannes 2020 etiketli filmlerin gösterimleri gerçekleştirilecek. Gelecek yılın festival çalışmalarına sonbaharda başlanacağı belirtilirken bu yılki Cannes programına seçilmiş olan filmlerden vizyonunu bir sene erteleyen yapımlar, gelecek sene düzenlenecek festivale de başvurabilecek.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.