71. BAFTA Ödülleri adayları belli oldu

2.737 Gösterim
9 Ocak 2018 12:25
71. BAFTA Ödülleri adayları belli oldu

Bu yıl 71.'si düzenlenecek BAFTA Ödülleri'nde adaylar belli oldu.


2017'nin en ses getiren yapımlarından Guillermo del Toro'nun The Shape of Water'ı ve Martin McDonagh'ın Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'si 71. BAFTA Ödülleri adaylığında da bir adım öne çıkarak yılın diğer filmlerini geride bıraktı.

 

Geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulan 2018 Altın Küre Ödülleri'nde, 4 ana kategoride ödüle layık görülen Three Billboards Outside Ebbing, Missouri BAFTA Ödülleri'nde 9 adaylığın sahibi olurken, The Shape of Water ise 12 adaylıkla en çok adaylık toplayan yapım oldu. Luca Guadagnino'nun yönetmen koltuğuna oturduğu Call Me By Your Name'in genç yıldızı Timothee Chalamet ise Yükselen Yıldız dalındaki adaylığı dikkat çekti.

En İyi Film

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi İngiliz Filmi

  • Darkest Hour
  • The Death of Stalin
  • God’s Own Country
  • Lady Macbeth
  • Paddington 2
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Çıkış (İngiliz Yazar, Yönetmen ve Yapımcılar arasından)

  • The Ghoul Gareth - Tunley (Yazar/Yönetmen/Yapımcı), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Yapımcılar)
  • I Am Not A Witch - Rungano Nyoni (Yazar/Yönetmen), Emily Morgan (Yapımcı)
  • Jawbone - Johnny Harris (Yazar/Yapımcı), Thomas Napper (Yönetmen)
  • Kingdom of Us - Lucy Cohen (Yönetmen)
  • Lady Macbeth - Alice Birch (Yazar), William Oldroyd (Yönetmen), Fodhla Cronin O’Reilly (Yapımcı)

Yabancı Dilde En İyi Film

  • Elle
  • First They Killed My Father
  • The Handmaiden
  • Loveless
  • The Salesman

En İyi Belgesel

  • City of Ghosts
  • I Am Not Your Negro
  • Icarus
  • An Inconvenient Sequel
  • Jane

En İyi Animasyon Filmi

  • Coco
  • Loving Vincent
  • My Life As A Courgette

En İyi Yönetmen

  • Denis Villeneuve - Blade Runner 2049
  • Luca Guadagnino - Call Me By Your Name
  • Christopher Nolan - Dunkirk
  • Guillermo Del Toro - The Shape of Water
  • Martin Mcdonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Senaryo

  • Jordan Peele - Get Out
  • Steven Rogers - I, Tonya
  • Greta Gerwig - Lady Bird
  • Guillermo del Toro - The Shape of Water
  • Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo

  • James Ivory - Call Me by Your Name
  • Armando Iannucci, Ian Martin & David Schneider - The Death of Stalin
  • Matt Greenhalgh - Film Stars Don’t Die in Liverpool
  • Aaron Sorkin - Molly’s Game
  • Simon Farnaby & Paul King - Paddington 2

En İyi Kadın Oyuncu

  • Annette Bening - Film Stars Don’t Die in Liverpool
  • Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie -  I, Tonya
  • Sally Hawkins - The Shape of Water
  • Saoirse Ronan - Lady Bird

En İyi Erkek Oyuncu

  • Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya - Get Out
  • Gary Oldman - Darkest Hour
  • Jamie Bell - Film Stars Don’t Die in Liverpool
  • Timothée Chalamet - Call Me by Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Allison Janney - I, Tonya
  • Kristin Scott Thomas - Darkest Hour
  • Laurie Metcalf - Lady Bird
  • Lesley Manville - Phantom Thread
  • Octavia Spencer - The Shape of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Christopher Plummer - All the Money in the World
  • Hugh Grant - Paddington 2
  • Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Willem Dafoe - The Florida Project
  • Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Müzik

  • Blade Runner 2049 - Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
  • Darkest Hour - Dario Marianelli
  • Dunkirk - Hans Zimmer
  • Phantom Thread - Jonny Greenwood
  • The Shape Of Water - Alexandre Desplat

En İyi Sinematografi

  • Blade Runner 2049 - Roger Deakins
  • Darkest Hour - Bruno Delbonnel
  • Dunkirk - Hoyte van Hoytema
  • The Shape of Water - Dan Laustsen
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Ben Davis

En İyi Kurgu

  • Baby Driver - Jonathan Amos, Paul Machliss
  • Blade Runner 2049 - Joe Walker
  • Dunkirk - Lee Smith
  • The Shape of Water - Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Jon Gregory

En İyi Sanat Yönetmeni

  • Beauty and the Beast - Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Blade Runner 2049 - Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • Darkest Hour - Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • Dunkirk - Nathan Crowley, Gary Fettis
  • The Shape of Water - Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı

  • Beauty and the Beast - Jacqueline Durran
  • Darkest Hour - Jacqueline Durran
  • I, Tonya - Jennifer Johnson
  • Phantom Thread - Mark Bridges
  • The Shape of Water - Luis Sequeira

En İyi Makyaj ve Saç

  • Blade Runner 2049 - Donald Mowat, Kerry Warn
  • Darkest Hour - David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
  • I, Tonya - Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
  • Victoria & Abdul - Daniel Phillips
  • Wonder - Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

En İyi Görsel Efekt

  • Blade Runner 2049 - Gerd Nefzer, John Nelson
  • Dunkirk - Scott Fisher, Andrew Jackson
  • The Shape of Water - Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

En İyi Ses

  • Baby Driver - Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
  • Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
  • Dunkirk - Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
  • The Shape of Water - Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
  • Star Wars: The Last Jedi - Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

En İyi İngiliz Kısa Animasyon

  • Have Heart - Will Anderson
  • Mamoon - Ben Steer
  • Poles Apart - Paloma Baeza, Ser En Low

En İyi İngiliz Kısa Film

  • Aamir - Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
  • Cowboy Dave - Colin O’Toole, Jonas Mortensen
  • A Drowning Man - Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
  • Work - Aneil Karia, Scott O’Donnell
  • Wren Boys - Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

Yükselen Yıldız Ödülü

  • Daniel Kaluuya
  • Florence Pugh
  • Josh O'Connor
  • Tessa Thompson
  • Timothée Chalamet