21. yüzyılda eleştirmenleri en çok fikir ayrılığına düşüren 50 film

7.030 Gösterim
24 Kasım 2017 15:30
21. yüzyılda eleştirmenleri en çok fikir ayrılığına düşüren 50 film

Darren Aronofsky'nin yönettiği anne! (mother!) festivallerdeki gösterimlerinden itibaren izleyenleri iki kutba ayırdı. Yapılan yeni bir araştırma, anne!'de olduğu gibi, eleştirmenlerin en çok fikir ayrılığına düştüğü yapımları saptamayı amaçlıyor.


Gizmodo UK, sinema, televizyon, müzik gibi alanlarda yazılmış eleştirileri derleyen Metacritic'te yer alan eleştiri ve puanlarını baz alarak 21. yüzyılda eleştirmenleri en çok fikir ayrılığına düşüren filmleri saptadı. Daha sağlıklı sonuçlar elde etmek adına yalnızca kırktan fazla eleştirisi bulunan filmlerin göz önüne alındığı istatiksel araştırmada, filmlerin aldığı eleştiri notlarının standart sapmaları belirlenerek liste oluşturuldu. Ortaya çıkan elli filmlik listede, bu konuda akla ilk gelebilecek yapımların yanı sıra izleyicilerin fikir birliğinde olduğunu sandığımız filmler de yer aldı. Örneğin; Christopher Nolan'ın Inception'ı ya da Paolo Sorrentino'nun Youth'u şaşırtıcı şekilde listede yer alan filmler arasında. Elli filmlik listenin tamamı ise şöyle:

21. yüzyılda eleştirmenleri en çok fikir ayrılığına düşüren 50 film

Aynı araştırmada eleştirmenlerin en çok fikir birliğine vardığı filmler de derlendi. Eleştirmenlerin mutabakata ulaştığı on film ise şöyle sıralandı:

 

10 - Dallas Buyers Club

9 - Midnight in Paris

8 - Spirited Away

7 - American Splendor

6 - Get Out

5 - Carol

4 - A Seperation

3 - Moonlight

2 - Gravity

1 - Boyhood

Kaynak: Gizmodo UK

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.