2019 Oscar Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film aday adayları

11.052 Gösterim
19 Eylül 2018 13:15
2019 Oscar Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film aday adayları

Önümüzdeki yıl 91.'si düzenlenecek olan Oscar Ödülleri'nin Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde son beşe kalmaya çalışacak aday adayları büyük ölçüde belli oldu.


Venedik, Toronto ve Telluride gibi festivallerin geride kalmasıyla Oscar için öne çıkması muhtemel filmler de kendilerini belli etmeye başladı. Oscar takviminin ilk önemli eşiği ise Yabancı Dilde En İyi Film aday adaylıklarıyla atılıyor. Son başvuru tarihinin 1 Ekim olduğu kategori için ülkelerin büyük çoğunluğu adaylarını belirledi. Cannes'dan Altın Palmiye'ye layık görülen Hirokazu Kore-eda imzalı Shoplifters, Venedik ve Toronto'da övgülere mazhar olan ve Alfonso Cuarón'un yeni başyapıtı olarak lanse edilen Roma, Cannes'dan ödüllerle dönen Burning gibi filmler listeye bakıldığında dikkat çeken yapımlar. Türkiye'nin aday adayı olarak Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı'nı gönderdiği tüm listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2019 Oscar Ödülleri - Yabancı Dilde En İyi Film aday adayları

  • Almanya - Never Look Away (Florian Henckel von Donnersmarck)
  • Avusturya - The Waldheim Waltz (Ruth Beckermann)
  • Bangladeş - No Bed of Roses (Mostofa Sarwar Farooki)
  • Belçika – Girl (Lukas Dhont)
  • Beyaz Rusya - Crystal Swan (Darya Zhuk)
  • Birleşik Krallık - I Am Not a Witch (Rungano Nyoni)
  • Bolivya - Muralla (Rodrigo Patino)
  • Bosna ve Hersek – Beni Bırakma (Aida Begić)
  • Brezilya - The Great Mystical Circus (Cacá Diegues)
  • Bulgaristan – Omnipresent (Ilian Djevelekov)
  • Cezayir - Until the End of Time (Yasmine Chouikh)
  • Çekya - Winter Flies (Olmo Omerzu)
  • Danimarka - The Guilty (Gustav Möller)
  • Dominik Cumhuriyeti – Cocote (Nelson Carlo de Los Santos Arias)
  • Ekvador - A Son of Man (Jamaicanoproblem ve Pablo Agüero)
  • Endonezya - Marlina the Murderer in Four Acts (Mouly Surya)
  • Estonya - Take It or Leave It (Liina Triškina-Vanhatalo)
  • Fas – Burnout (Nour-Eddine Lakhmari)
  • Filistin - Ghost Hunting (Raed Andoni)
  • Finlandiya – Euthanizer (Teemu Nikin)
  • Fransa - Memoir of War (Emmanuel Finkiel)
  • Güney Afrika - Sew the Winter to My Skin (Jahmil X.T. Qubeka)
  • Güney Kore – Burning (Lee Chang-dong)
  • Gürcistan – Namme (Zaza Khalvashi)
  • Hindistan - Village Rockstars (Rima Das)
  • Hırvatistan - The Eighth Commissioner (Ivan Salaj)
  • Hollanda - The Resistance Banker (Joram Lürsen)
  • Hong Kong - Operation Red Sea (Dante Lam)
  • Irak - The Journey (Mohamed Al-Daradji)
  • İran - No Date, No Signature (Vahid Jalilvand)
  • İspanya – Champions (Javier Fesser)
  • İsrail - The Cakemaker (Ofir Raul Grazier)
  • İsveç – Border (Ali Abbasi)
  • İsviçre – Eldorado (Markus Imhoof)
  • İtalya - Dogman (Matteo Garrone)
  • İzlanda - Woman at War (Benedikt Erlingsson)
  • Japonya – Shoplifters (Hirokazu Kore-eda)
  • Kamboçya - Graves Without a Name (Rithy Panh)
  • Kanada - Watch Dog (Sophie Dupuis)
  • Karadağ – Iskra (Gojko Berkuljan)
  • Kolombiya - Birds of Passage (Cristina Gallego ve Ciro Guerra)
  • Kosova - The Marriage (Blerta Zeqiri)
  • Kosta Rika - Medea (Alexandra Latishev Salazar)
  • Letonya - To Be Continued (Ivars Seleckis)
  • Litvanya - Wonderful Losers: A Different World (Arūnas Matelis)
  • Lübnan - Capharnaüm (Nadine Labaki)
  • Lüksemburg – Gutland (Govinda Van Maele)
  • Macaristan – Sunset (László Nemes)
  • Makedonya - Secret Ingredient (Gjorce Stavreski)
  • Meksika – Roma (Alfonso Cuarón)
  • Mısır – Yomeddine (Abu Bakr Shawky)
  • Nepal - Panchayat (Shivam Adhikari)
  • Norveç - What Will People Say (Iram Haq)
  • Pakistan - Cake (Asim Abbasi)
  • Panama - Ruben Blades Is Not My Name (Abner Benaim)
  • Paraguay - The Heiresses (Marcelo Martinessi)
  • Peru – Eternity (Oscar Catacora)
  • Polonya - Cold War (Pawel Pawlikowski)
  • Portekiz – Peregrinação (João Botelho)
  • Romanya - I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians (Radu Jude)
  • Rusya – Sobibor (Konstantin Khabensky)
  • Sırbistan – Offenders (Dejan Zečević)
  • Singapur - Buffalo Boys (Mike Wiluan)
  • Slovakya - The Interpreter (Martin Šulík)
  • Slovenya – Ivan (Janez Burger)
  • Şili - And Suddenly the Dawn (Silvio Caiozzi)
  • Tayland - Malila: The Farewell Flower (Anucha Boonyawatana)
  • Tayvan - The Great Buddha (Huang Hsin-yao)
  • Tunus - Beauty and the Dogs (Kaouther Ben Hania)
  • Türkiye – Ahlat Ağacı (Nuri Bilge Ceylan)
  • Ukrayna – Donbass (Sergei Loznitsa)
  • Uruguay - A 12-Year Night (Álvaro Brechner)
  • Venezuela – The Family (Gustavo Rondón Córdova)
  • Yunanistan – Polyxeni (Dora Masklavanou)