Yeni Sinema Kanununun uygulanmasına ilişkin esaslar yayımlandı, yaş sınıflandırmasında güncellemeye gidildi

17.907 Gösterim
22 Ekim 2019 12:10
Yeni Sinema Kanununun uygulanmasına ilişkin esaslar yayımlandı, yaş sınıflandırmasında güncellemeye gidildi

Geçtiğimiz yılın sonunda yasa teklifi olarak sunulan, bu yılın başında Genel Kurulda kabul edilen “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in uygulanmasına ilişkin esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı.


Uzun yıllardır üzerine konuşulan fakat ancak geçen yılın sonunda yapımcılar ve sinema salonları arasında patlak veren anlaşmazlıkların akabinde apar topar bir şekilde oluşturulan Yeni Sinema Kanununun uygulanmasına yönelik esaslar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, sektörün birçok dinamiğinde değişikliğe gidildi.

 

Sinema salonlarının, sinema biletleriyle ilgili bilgileri Bakanlığa iletmesi zorunluluk hâline getirildi

 

Yapılan düzenleme ile sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarına, gösterilen filmlere ve sinema biletlerine ilişkin bilgileri Bakanlığa iletmeleri zorunlu hale getirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ülke genelinde satılan tüm bilet bilgilerinin eş zamanlı olarak toplandığı uygulama sektör paydaşlarının kullanımına açılacak.

 

Bu sayede bilgi paylaşımı hususunda şeffaflık sağlanırken paydaşların güvenilir bir ortamda faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlanacak.

 

Reklam süreleri değiştirildi, tartışmalara sebep olan promosyon satışlara regülasyon getirildi

 

Düzenleme ile sinema izleyicileri tarafından sıklıkla şikâyet konusu edilen reklam süreleri 10 dakika ile sınırlandırılıyor. Ayrıca sinema seyircisinin sinemaya gitme tercihlerini etkileyen ve filmlerin tanıtımına imkân sağlayan fragmanların film öncesinde en az üç dakika gösterimi zorunlu hale getiriliyor.

 

Sinema salonu işletmecileri ile yapımcılar arasında krize sebep olan, kamuoyunda “mısır savaşları” olarak bilinen sorun yönetmelikte yer alan “Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz.” düzenlemesi ile son buluyor.

 

Sinema salonu işletmecileri bilet ve diğer ürün fiyatlarında ayrı ayrı indirimler yapabilecek, ancak sinema bileti ile birlikte başka bir ürünü paket halinde satamayacak.

Sinema filmleri için yaş sınırlandırmasında güncellemeye gidildi

 

Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmleri için çocukların korunması amacıyla uygulanan yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çerçevesinde “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlendi. Daha önceki sınıflandırma kategorizasyonu, “Genel İzleyici, 7A, 7+, 13A, 13+, 15A, 15+ ve 18+” şeklindeydi.

 

Kamuoyundaki özellikle çocuk filmleri öncesinde yetişkinler için uygun bulunan fragmanların gösterilmesi hususunda duyulan rahatsızlık “Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur.” hükmü ile son buluyor.

 

Bundan böyle fragmanlar da sinema filmleri gibi sınıflandırılacak ve  aileler çocuk filmlerinde korku filmi fragmanları görmeyecekler.

 

Filmler, salonlarda ve diğer platformlarda aynı anda gösterimde olamayacak

 

Yönetmelikte “Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez.” hükmü yer alıyor.

 

Sinema sektörünün korunması amacıyla yapılan düzenleme ile sinema filmleri gösterim tarihinden itibaren 5 ay geçmeden ücretli yayın yapan platformlarda, 6 ay geçmeden ücretsiz yayın yapan platformlardan gösterilemeyecek.

 

Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.