Türkiye'nin Oscar adayı Can Ulkay'ın yönettiği Ayla filmi oldu

4.207 Gösterim
24 Ağustos 2017 17:50
Türkiye'nin Oscar adayı Can Ulkay'ın yönettiği Ayla filmi oldu

Yönetmenliğini Can Ulkay'ın üstlendiği, Kore Savaşı sırasındaki gerçek bir hikâyeyi ele alan Ayla filmi, Türkiye'nin Oscar adayı olarak gösterdiği yapım oldu.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika’da yapılacak 90. Akademi Ödülleri (Oscar) Yabancı Dilde En İyi Film dalında Türkiye adayını belirledi. Başvuran 13 filmin değerlendirildiği kurulda yönetmenliğini Can Ulkay'ın yaptığı Ayla filmi oy çokluğu ile seçildi. 

1950 yılında Kore Savaşı tam hız sürerken, Türkiye'den savaşa katılmış birliklerde yer alan Astsubay Süleyman, soğuğun ve savaşın ortasında yetim kalmış bir kız çocuğu bulur. Astsubayın Ayla ismini verdiği Koreli kız çocuğu, yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Türk birliklerinin yanında kalır, Türkçe bile öğrenmeye başlar. Savaş bittiğinde Ayla'nın baba olarak gördüğü Astsubay Süleyman Türkiye'ye dönmek zorunda kalır, bürokratik engeller Ayla'yı yanında götürmesine izin vermez. İkilinin bir daha görüşebilmesi için ise 60 yıl geçmesi gerekmektedir...

Sıra dışı fakat bir o kadar da gerçek bu hikâyenin sinema uyarlamasında, İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seol, Lee Kyung-Jin, Murat Yıldırım, Ali Atay, Taner Birsel, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Erkan Petekkaya gibi isimler yer alıyor. Filme Oscar yolunda başarılar diliyoruz.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.