TESİYAP ve Yapımcılar Derneği, film ve dizi yapım sürecinde Covid-19 salgınına karşı tedbirlerin yer aldığı bir kılavuz yayınladı

2.805 Gösterim
19 Mayıs 2020 12:37
TESİYAP ve Yapımcılar Derneği, film ve dizi yapım sürecinde Covid-19 salgınına karşı tedbirlerin yer aldığı bir kılavuz yayınladı

Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği (TESİYAP) ve Yapımcılar Derneği, sinema ve dizi projelerinin yapım sürecinde Covid-19 salgınına karşı tavsiye edilen çalışma ilkeleri ve tedbirlere dair bir kılavuz yayınladı.


Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sinema ve film-dizi prodüksiyon aşamalarında da belli tedbirlerle yeni normlara geçiş sağlanması hedefleniyor. Sinema salonlarını açan ve film prodüksiyonuna izin veren ülkelerde her bir aşama için belirlenen çalışma ve faaliyet şartlarıyla ilgili kaidelere uyulması bekleniyor. Ülkemizde de Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği (TESİYAP) ve Yapımcılar Derneği, önümüzdeki dönem içerisinde yeniden aktif olması beklenen sinema ve televizyon prodüksiyonlarının faaliyetine dair tavsiye niteliğinde bir kılavuz yayınladı.

 

Oyunculardan set öncesi hazırlıklara, sete geliş-gidişten çekim sırasında uygulanması gerekenlere kadar maddelerin yer aldığı kılavuzda, "Sete katılacak tüm kamera önü veya kamera arkasında çalışanlar, oyuncular ve figürasyonlar tarafından 'Covid 19 Salgın Döneminde Çalışmaya İlişkin Taahhütname' imzalanmalıdır." maddesi de yer alıyor.

 

Yayınlanan kılavuza buradan erişebilirsiniz.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.