SİYAD Onur ve Emek Ödülleri açıklandı

2.037 Gösterim
17 Mart 2022 14:34
SİYAD Onur ve Emek Ödülleri açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 54. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin oyuncu Tilbe Saran ile yönetmen-senarist Engin Ayça’ya, Emek Ödülü’nün ise Sinematek/Sinema Evi çalışanlarına verileceğini açıkladı.


54. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nin kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adayları da belli oldu. En İyi Film başta olmak üzere diğer dallardaki adaylar daha önce açıklanmıştı. 2021 Türkiye sinemasının SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenecek olan en iyileri, 27 Mart’ta gerçekleştirilecek olan törende açıklanacak. 

 

SİYAD Onur Ödülü sahipleri: 

TİLBE SARAN: 1961 İstanbul doğumlu olan Tilbe Saran, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Belediyesi Tiyatro bölümünü de tamamladı. Profesyönel tiyatro çalışmalarına Kenter Tiyatrosu’nda başlayan Saran sinemaya ise Kırlangıç Fırtınası (1985) adlı filmle adım attı, Zenne’deki (2011) rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Oyunculuğun yanısıra seslendirme sanatçılığı da yapan Saran, 2014-2017 yılları arasında Oyuncular Sendikası’ında genel sekreter olarak görev yapmıştı. Vizyondaki Bergen filminde de rol alan sanatçı halen Kadir Has Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak oyunculuk dersleri vermektedir. 

 

ENGİN AYÇA: 1941 Edremit doğumlu olan Engin Ayça, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İtalya’da yönetmenlik eğitimi aldı. 1970-1974 yılları arasında Yedinci Sanat dergisini çıkaran sinema yazarları arasında yer alan Ayça 1974’te TRT İstanbul Televizyonu’nda çalışmaya başladı ve çeşitli belgeseller yönetti. Yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Bez Bebek (1987) adlı filmle sinemaya geçiş yapan Ayça, bu film ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Bir süre Marmara Üniversitesi’nde ders vermis olan Ayça’nın sinema yazıları Şu Sinema Dedikleri (2016) adlı kitapta toplanmıştır.

SİYAD Giovanni Scognamillo Fantastik Film Ödülü adayları 

Avcı: İlk Kehanet – Onur Aldoğan 

Fish Out of Water [kısa metraj] – Nur Özkaya 

Gölgeler İçinde – Erdem Tepegöz 

Kauai [kısa metraj] – Aysun Karaosman 

Lal [kısa metraj] – Gökalp Gönen 

 

SİYAD Kısa Film Ödülü adayları 

Ah Asuman – Ümit Kıvanç 

Larva – Volkan Güney Eker 

Mesafeler – Efe Subaşı 

Siz Biraz Uzak Kaldınız -Elif Refiğ 

Suçlular -Serhat Karaaslan 

 

SİYAD Uzun Metraj Belgesel Ödülü adayları

Anima – Yusuf Emre Yalçın 

Coronameron – Rıdvan Karaman 

Her şey Dahil – Volkan Üce 

Patrida – Ayça Damgacı, Tümay Göktepe 

Yaramaz Çocuklar – Ahmet Necdet Çupur 

 

SİYAD Kısa Metraj Belgesel Ödülü adayları 

Ankebût – Ceylan Özgün Özçelik 

Cûdîye Miradan (Dileklerin Cudisi) – Semiha Yıldız 

Fotoğraf Altı – Aylin Kızıl 

Nosema – Etna Özbek 

Sepette Diyalog – Varduhi Balyan

Geçen ay açıklanan 54. SİYAD Ödülleri adaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.