Sinemaların açılmaya başladığı ülkelerde güncel gişe durumu

2.709 Gösterim
26 Haziran 2020 16:30
Sinemaların açılmaya başladığı ülkelerde güncel gişe durumu

Dünya genelinde sinemaların açılmaya başladığı ülkelerde seyirci yavaş yavaş "yeni normal" çerçevesinde sinema alışkanlıklarını test ediyor.


Dünya genelinde sinemalarını açmaya başlayan ülkeler arasında toplam hasılat olarak en yüksek miktara ulaşan ülke olarak Güney Kore dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta sonunda ülkede en çok izlenen 10 filmin toplam hasılatı $4 milyonu aşarken, yerli film Innocence gişenin zirvesinde yer aldı. Yine Güney Kore yapımı bir gizem hikâyesini olan Me And Me listede ikinci sırada bulunurken Pixar yapımı Onward, geçen hafta sonunun en çok bilet kesilen üçüncü filmi oldu.

 

Avrupa'da salgının etkilediği ülkelerden biri olan Fransa'da sinemalar 22 Haziran'da açılmaya başladı. Fransa'da salonların dönüşüne olan ilgi beklentilerin de ötesine geçerken, 120 kadar sinemasever ertesi günü beklemeden pazarı pazartesiye bağlayan gece, Les parfums filminin 00:01'deki özel gösteriminde koltuklardaki yerini aldı. Henüz kesin sayılar açıklanmasa da ilk gün içerisinde 600 sinemada 20 binin üzerinde bilet satan La Bonne Epouse en çok izlenen film olurken, 275 salonda 10 bin 359 biletli seyirci tarafından izlenen Mr. Jones ikinci sırada yer aldı.

 

Japonya'da gösterime giren Dolittle, $1,38 milyon elde ederek birinci sıradan gişeye giriş yaparken, Hollanda'da yerli komedi Rundfunk: Jachterwachter 118 sinemada elde ettiği $105 bin ile gişe liderliğini sürdürdü. İlk onda yer alan filmlerin toplam hasılatının bir önceki hafta sonuna göre %8 düşerek $386 bin olarak gerçekliştiği Almanya'da Nightlife gişenin birinci basamağında yer bulurken, Yeni Zelanda'da ilk onda yer alan filmlerin hafta sonunda elde ettiği hasılatta %34 artış gözlendi. Avrupa'da salgının en sert vurduğu ülkelerden İspanya'da hafta sonu Top 10 listesinin toplam hasılatı $104 bin olurken İtalya'da ise $66 bin olarak gerçekleşti.

 

Kaynak: Deadline

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.