Sinema salonlarında gözetilecek "normalleşme süreci" tedbirleri yayımlandı

3.141 Gösterim
24 Haziran 2020 11:15
Sinema salonlarında gözetilecek "normalleşme süreci" tedbirleri yayımlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Covid-19 salgını ile mücadelede "normalleşme" sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemlere ilşkin genelge yayımladı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1 Temmuz'dan itibaren kapılarını açabilecek olan kültür ve sanat faaliyetlerinin (kültür merkezleri, kongre merkezleri, çok amaçlı salonlar, sinemalar, müzeler, kütüphaneler, kültür ve sanat araştırma ve uygulama merkezleri, tiyatro, opera-bale, konser, sergi, konferans salonları, fuar alanları) "normalleşme süreci" içerisinde uygulayacağı tedbirleri bir genelgeyle açıkladı. Belirlenen tedbirler arasında, salonda yer alabilecek maksimum seyirci sayısının, salon kapasitesinin %60'ı olarak belirlenmesi dikkat çekiyor. Zira sinemaların açılmaya başladığı ülkelerde salon kontenjanı üzerinden belirlenen kısıtlamalarda kontenjanın %50 veya daha altı bir miktarda limitler göze çarpıyor.

  • İşletmeler, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun (COVID-19) Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ni esas alarak genelgede yayımlanan tedbiler çerçevesinde bir eylem planı hazırlayıp bunun güncellenmesinden sorumlu olacak.
  • İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü yapacak; salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yerde sosyal mesafe kuralları gözetilecek.
  • Girişte seyircilerin ateşi ölçülecek, 38 dereceden yüksek ateşi olanlar işletmeye alınmayacak.
  • Seyirciler, sinema içerisinde tüm zamanları boyunca maske takmak zorunda olacak.
  • Bilet işlemleri olabildiğince çevrimiçi yapılmaya çalışılacak, bilet çıktısı olmadan girişler sağlanacak.
  • Fuaye alanlarında her dört metrekareye bir kişi düşecek şekilde sosyal mesafeye dikkat edilecek.
  • Salonlar etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirilicek ve etkinlik başlama saatinden önce salona kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecek.
  • Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, salon kapasitesinin %60'ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.
  • Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi durumunda yeme-içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden 2 koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak. Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olanlar arasında uygulanmayacak
  • Tesis içerisindeki tüm klimalar %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak.
Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.