Oscar Ödülleri'nde animasyon, belgesel ve uluslararası film kategorilerinde adaylık için yarışacak filmler belli oldu

2.816 Gösterim
29 Ocak 2021 11:55
Oscar Ödülleri'nde animasyon, belgesel ve uluslararası film kategorilerinde adaylık için yarışacak filmler belli oldu

Oscar Ödülleri'nde animasyon, belgesel ve uluslararası film kategorilerinde adaylık için yarışacak filmler belli oldu. Uluslararası film kategorisinde Türkiye'nin aday filmi ise 7. Koğuştaki Mucize.


Oscar Ödülleri'nde uzun metraj animasyon, belgesel ve uluslararası film kategorilerinde aday adayı filmler belli oldu. Uluslararası film kategorisinde ülkelerin adaylık süreçleri sona ererken, animasyon ve belgesel kategorilerinde başvurular arasından adaylığa uygun yapımlar açıklandı.

 

Türkiye'nin aday olarak 7. Koğuştaki Mucize filmini seçtiği uluslararası film kategorisine 93 ülkeden aday adayı film belirlendi. Danimarka'nın adayı Another Round, Guatemala'nın adayı La Llorona, Fildişi Sahilleri'nin adayı Night of the Kings, Meksika'nın adayı I'm No Longer Here, İsviçre'nin adayı My Little Sister gibi yapımlar adaylık için öne çıkan filmler olurken Sudan ve Lesotho ise ilk kez Oscar'a aday film gönderdi. Bu kategorinin kısa listesi, pandemi nedeniyle bu yıl 10 değil 15 filmden oluşacak ve yine kısa listenin oluşturulması için yapılacak oylamaya ilk kez tüm Akademi üyeleri minimum izleme şartına uymak koşuluyla katılabilecek. 1-5 Şubat tarihleri arasında kısa liste oylaması gerçekleştirilecek, 9 Şubat'ta ise 15 filmden oluşan kısa liste açıklanmış olacak. Uluslararası film kategorisinde aday olmak için yarışan tüm filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Akademi bu yıl, başvurular arasından 27 uzun metraj animasyon filmi adaylıkiçin yarışmaya uygun olarak gördü. Pixar yapımı Soul, bir Kelt efsanesini odağına alan Wolfwalkers'ın yanı sıra Onward ve Over the Moon gibi filmlerin adaylık için favori filmler olduğu belirtiliyor. Animasyon film kategorisinde aday olmak için yarışan tüm filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Belgesel kategorisinde ise aday adayı sayısında patlama yaşandı. 238 belgesel adaylık yarışı için uygun görüldü ve bu alanda bir rekor kırıldı. Rekorun daha önceki sahibi 170 belgesel başvurusu ile 2017 yılı idi. Belgesel kategorisinde oy verebilecek Akademi üyeleri, 15 filmden oluşacak ve 9 Şubat'ta açıklanacak kısa listeyi belirlemek için oy verecek. Belgesel film kategorisinde aday olmak için yarışan tüm filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

 

93. Oscar Ödülleri'nin tüm kategorilerinde adaylar 15 Mart'ta açıklanacak. Oscar töreni, 25 Nisan'da düzenlenecek.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.