Iñárritu'dan Del Toro'nun son filmine mektup: "The Shape of Water, sinemaya duyulan aşkın beyanı"

2.692 Gösterim
7 Aralık 2017 12:25
Iñárritu'dan Del Toro'nun son filmine mektup: "The Shape of Water, sinemaya duyulan aşkın beyanı"

Bir yönetmenden diğerine: Alejandro G. Iñárritu'dan Guillermo del Toro'nun The Shape of Water filmine mektup var.


Birdman ve The Revenant gibi filmleriyle Oscar ödülüne layık görülmüş usta yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu, yakın arkadaşı ve aynı zamanda meslektaşı Guillermo del Toro'nun birçok festivalden ödülle dönen son filmi The Shape of Water hakkında övgü dolu ve bir o kadar dokunaklı bir mektup kaleme aldı.

Usta yönetmen Variety'nin derlemesinde yer alan bu mektupta The Shape of Water'dan, Del Toro'nun bugüne kadar ki en iyi filmi olarak söz etti:

 

Yıllar önce Guillermo, o kocaman, ışıl ışıl parlayan gözlerini açarak, bana gelecek filmiyle ilgili kafasında dönüp duran bir fikirden bahsetmişti: Dilsiz bir kadın ve balık bir adamın arasındaki aşk hikâyesi. Bu yalnızca Guillermo del Toro'nun aklına gelebilecek bir fikir olmakla beraber aynı zamanda yalnızca kendisi gibi bir sanatçının yapabileceği bir şeydi. Ve yine aynı sebepten ötürü fikri hakkında sahiden çok heyecanlanmanın yanı sıra bu filmin, onun en iyi filmi olacağını biliyordum. Herhangi bir yönetmenin, belki biraz daha iyi ya da biraz daha kötü olmak üzere, yapabileceği birtakım filmler vardır. Fakat, öte yandan, dünyada sadece bir yönetmen tarafından yaratılabilecek ya da yönetilecek filmler var bir de. Ve bana bahsettiğiyse işte tam bu filmlerden biri olmakla beraber Guillermo del Toro’nun işleri arasında en şahsi olanıydı. Bir keresinde "Şu balık adam gibi, suyun dışındayken mütemadiyen farklı hissetmiş ya da olmuşumdur" demişti Guillermo.

 

Sinemaya duyulan aşkın beyanı

 

The Shape of Water aşk için, aşka yazılmış bir aşk mektubu. Ve sinemaya duyulan aşkın beyanı. Guillermo, canavar masalının paradigmasını değiştirdiyse bunun sebebi hiçbir canavar ya da hiçbir prensesin değişmek zorunda olmamasıdır. Hakiki dönüşüm bir tek birbirini olduğu gibi sevme ve kabul etmenin beraberinde gelir... Ötekileştirilmiş, reddedilmiş, o “farklı” ve sessiz varlıkları koşulsuz şartsız seven bir film The Shape of Water... Haruki Murakami’nin kimi eserleri gibi, Guillermo del Toro’nun The Shape of Water’ı da bizim gerçekliğimizde var olan bir düşün hazzı ve bir mucizedir.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.