Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nin sinema adayları belli oldu

1.236 Gösterim
9 Şubat 2021 12:00
Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nin sinema adayları belli oldu

Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nin sinema adayları açıklandı. Netflix, En İyi Film kategorisinde dört adaylık birden elde ederek bu alanda rekor kırarken, David Fincher imzalı Mank 12 adaylıkla en çok adaylığa layık görülen film oldu.


Da 5 Bloods, Ma Rainey's Black Bottom, Mank ve The Trial of the Chicago 7 filmleriyle Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri (Critics' Choice Awards)'nin En İyi Film kategorisinde dört adaylığa uzanan Netflix, tarihte bunu başaran ilk stüdyo oldu. Netflix yapımı Mank, 12 adaylıkla bu anlamda başı çeken film olurken, ödül sezonunun öne çıkan yapımlarından Minari ise 10 adaylığa layık görüldü.

En İyi Film

 

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

News of the World (Universal Pictures)

Nomadland (Searchlight Pictures)

One Night in Miami (Amazon Studios)

Promising Young Woman (Focus Features)

Sound of Metal (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

 

 

En İyi Yönetmen

 

Lee Isaac Chung, Minari (A24)

Emerald Fennell, Promising Young Woman (Focus Features)

David Fincher, Mank (Netflix)

Spike Lee, Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King, One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Chloé Zhao, Nomadland (Searchlight Pictures)

 

 

En İyi Kadın Oyuncu

 

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Andra Day, The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman (Netflix)

Frances McDormand, Nomadland (Searchlight Pictures)

Carey Mulligan, Promising Young Woman (Focus Features)

Zendaya, Malcolm & Marie (Netflix)

 

 

En İyi Erkek Oyuncu

 

Ben Affleck, The Way Back (Warner Bros)

Riz Ahmed, Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Tom Hanks, News of the World (Universal Pictures)

Anthony Hopkins, The Father (Sony Pictures Classics)

Delroy Lindo, Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman, Mank (Netflix)

Steven Yeun, Minari (A24)

 

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

 

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

Ellen Burstyn, Pieces of a Woman (Netflix)

Glenn Close, Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman, The Father (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried, Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn, Minari (A24)

 

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

 

Chadwick Boseman, Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah (Warner Bros)

Bill Murray, On the Rocks (A24/Apple TV Plus)

Leslie Odom Jr., One Night in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci, Sound of Metal (Amazon Studios)

 

 

En İyi Genç Oyuncu

 

Ryder Allen, Palmer (Apple TV Plus)

Ibrahima Gueye, The Life Ahead (Netflix)

Alan Kim, Minari (A24)

Talia Ryder, Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Caoilinn Springall, The Midnight Sky (Netflix)

Helena Zengel, News of the World (Universal Pictures)

 

 

En İyi Oyuncu Kadrosu

 

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Minari (A24)

One Night in Miami (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

 

 

En İyi Özgün Senaryo

 

Mank (Netflix) – Jack Fincher

Minari (A24) – Lee Isaac Chung

Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) – Eliza Hittman

Promising Young Woman (Focus Features) – Emerald Fennell

Sound of Metal (Amazon Studios) – Darius Marder, Abraham Marder

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – Aaron Sorkin

 

 

En İyi Uyarlama Senaryo

 

The Father (Sony Pictures Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller

First Cow (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson

News of the World (Universal Pictures) – Luke Davies, Paul Greengrass

Nomadland (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao

One Night in Miami (Amazon Studios) – Kemp Powers

 

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

 

Emma (Focus Features) – Kave Quinn, Stella Fox

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton

Mank (Netflix) – Donald Graham Burt, Jan Pascale

News of the World (Universal Pictures) – David Crank, Elizabeth Keenan

The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) – Cristina Casali, Charlotte Dirickx

Tenet (Warner Bros) – Nathan Crowley, Kathy Lucas

 

 

En İyi Sinematografi

 

Da 5 Bloods (Netflix) – Newton Thomas Sigel

First Cow (A24) – Christopher Blauvelt

Mank (Netflix) – Erik Messerschmidt

Minari (A24) – Lachlan Milne

News of the World (Universal Pictures) – Dariusz Wolski

Nomadland (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards

Tenet (Warner Bros) – Hoyte Van Hoytema

 

 

En İyi Kostüm Tasarımı

 

Emma (Focus Features) – Alexandra Byrne

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) – Ann Roth

Mank (Netflix) – Trish Summerville

Mulan (Walt Disney Pictures) – Bina Daigeler

The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) – Suzie Harman, Robert Worley

Promising Young Woman (Focus Features) – Nancy Steiner

 

 

En İyi Kurgu

 

The Father (Sony Pictures Classics) – Yorgos Lamprinos

Mank (Netflix) – Kirk Baxter

Nomadland (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao

Sound of Metal (Amazon Studios) – Mikkel E.G. Nielsen

Tenet (Warner Bros) – Jennifer Lame

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) – Alan Baumgarten

 

 

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı

 

Emma (Focus Features)

Hillbilly Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Promising Young Woman (Focus Features)

The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

 

 

En İyi Görsel Efekt

 

Greyhound (Apple TV Plus)

The Invisible Man (Universal Pictures)

Mank (Netflix)

The Midnight Sky (Netflix)

Mulan (Walt Disney Pictures)

Tenet (Warner Bros)

Wonder Woman 1984 (Warner Bros)

 

 

En İyi Müzik

 

The Midnight Sky (Netflix) – Alexandre Desplat

Mank (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross

Minari (A24) – Emile Mosseri

News of the World (Universal Pictures) – James Newton Howard

Soul (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

Tenet (Warner Bros) – Ludwig Göransson

 

 

En İyi Şarkı

 

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix) – Husavik (My Home Town)

The Life Ahead (Netflix) – Io Si (Seen)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros) – Fight for You

One Night in Miami (Amazon Studios) – Speak Now

The Outpost (Chicken Soup for the Soul Entertainment) – Everybody Cries

The United States vs. Billie Holiday (Hulu) – Tigress & Tweed

 

 

Yabancı Dilde En İyi Film

 

Another Round (Samuel Goldwyn Films)

Collective (Magnolia Pictures)

La Llorona (Shudder)

The Life Ahead (Netflix)

Minari (A24)

Two Of Us (Magnolia Pictures)

 

 

En İyi Komedi

 

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

The Forty-Year-Old Version (Netflix)

The King of Staten Island (Universal Pictures)

On the Rocks (A24/Apple TV+)

Palm Springs (Hulu/NEON)

The Prom (Netflix)