Disney, $66,1 milyara 20th Century Fox'u satın alıyor

6.310 Gösterim
14 Aralık 2017 16:30
Disney, $66,1 milyara 20th Century Fox'u satın alıyor

The Walt Disney Co., Rupert Murdoch'un yarım asırlık imparatorluğu 20th Century Fox'un büyük bir bölümünü yeniden şekillendirmek ve geleceğe yönelik adımlarla gelişmeyi hedefleyen bir anlaşmayla satın aldığını açıkladı.


Geçtiğimiz aylarda, The Walt Disney Co.'nun kendi gibi başka bir medya devi olan 20th Century Fox'un büyük bir bölümünü bünyesine dahil etmek için anlaşmalar yürüttüğü açıklanmıştı. Sonunda beklenen oldu oldu ve Disney, Rupert Murdoch'un yarım asırlık imparatorluğunun film, televizyon stüdyoları ve kablolu yayınlar dahil olmak üzere büyük bir bölümünü $52,4 milyara satın aldı. Toplam $66,1 milyarlık olan anlaşmanın $13,7 milyarı ise Disney'in Fox'tan devraldığı borçları içeriyor.

Bu anlaşma kapsamında hakları 21st Century Fox'ta olan Avatar, X-Men, The Grand Budapest Hotel, The Simpsons ve Gone Girl gibi birçok yapımın yeni hak sahibi Disney olacak. Böylelikle Marvel'ı, dolayısıyla Marvel Sinematik Evreni'ni bünyesinde bulunduran Disney, bu genişletilmiş sinema evrenine X-Men, Deadpool ve Fantastic Four karakterlerini katabilme şansına erişmiş oldu. Bu anlaşmayla birlikte Disney, dev bir markaya dönüşümünü tamamlayarak ABD'de yıllık toplam box office miktarının yaklaşık 40% kadarına hükmedecek.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.