Azra Deniz Okyay'ın Hayaletler filmi, kasım ayı içerisinde Stockholm ve Karlovy Vary gibi festivallerde gösterilecek

2.072 Gösterim
28 Ekim 2020 14:00
Azra Deniz Okyay'ın Hayaletler filmi, kasım ayı içerisinde Stockholm ve Karlovy Vary gibi festivallerde gösterilecek

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 5 ödül birden kazanan Hayaletler, kasım ayında Stockholm ve Karlovy Vary gibi festivallerin de dahil olduğu 8 festivalde seyirciyle buluşacak.


Azra Deniz Okyay’ın 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 5 ödülle dönen filmi Hayaletler'in dünya festivallerindeki yolculuğu hız kesmeden sürüyor. Geçtiğimiz hafta 36. Varşova Film Festivali'nin Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilerek Uluslararası Eleştirmenler Birliği (FIPRESCI) Ödülü’nü kazanan Hayaletler, kasım ayında, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya ve Yunanistan’da seyirciyle buluşacak.

 

4-13 Kasım tarihlerinde Roma’da gerçekleşecek MedFilms Festivali’nde gösterilecek olan Hayaletler, 5-15 Kasım tarihlerinde 61. Selanik Film Festivali’nin “Highlights / Öne Çıkanlar” bölümünde Yunanistan prömiyerini yapacak. 6-11 Kasım tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek ve Avrupa sinemasının yeni yeteneklerinin keşif alanı sayılan 17. Seville Film Festivali’nde yarışacak olan film, 11-22 Kasım’da da İsveç’te 31. Stockholm Film Festivali’nin ana yarışmasında jüri karşısına çıkacak.

 

Hayaletler ayrıca, Doğu Avrupa’nın en önemli film festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali’nin 18-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 54 ½. Karlovy Vary Film Festivali seçkisinde gösterilecek. Temmuz ayında düzenlenmesi planlanan, ancak küresel pandemi nedeniyle iptal edilen festivalin yılın en iyilerini bir araya getirdiği programında Julien Temple, Kelly Reichardt, Chloé Zhao, Sean Durkin, Gianfranco Rosi gibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte gösterilecek olan Hayaletler, seçkiye Türkiye’den davet edilen tek film oldu.

 

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği filmin kasım yolculuğu, Fransa’da Amiens (13-21 Kasım), Belçika’da Cinemamed Bruxelles (26 Kasım-5 Aralık) film festivalleri ile devam edecek.

 

Tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.