Asya'da salgın sebebiyle yılın ilk çeyreğindeki gişe kaybı %88 oranında gerçekleşti

1.835 Gösterim
5 Mayıs 2020 16:50
Asya'da salgın sebebiyle yılın ilk çeyreğindeki gişe kaybı %88 oranında gerçekleşti

Covid-19 salgınının başladığı Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde, ilk çeyrekte %88 oranında gişe kaybı gerçekleşti.


Variety'nin S&P Global Market Intelligence ve OPUSData'nın verilerine dayanan haberine göre, Asya-Pasifik bölgesinde 2020 yılının ilk çeyreğinde yalnızca $528 milyon hasılat toplandı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre gişede %88 düşüş gözlendi.

 

Nisan ayına kadar olağanüstü hâl ilan edilmemiş olsa da Şubat ayından itibaren birçok salonu kapalı olan Japonya'da ilk çeyrek düşüşü %46 oranında gerçekleşti. Yine sinema salonlarının kapalı olma zorunluluğunun olmadığı Güney Kore'de ise ilk çeyrekteki gişe düşüşü %65 oldu. Geçen sene ülke genelinde nisa ayında toplam 13,3 milyon bilet satılırken, bu yılın aynı döneminde yalnızca 972 bin bilet satışı gerçekleşti.

 

Asya-Pasifik genelinde düşüş oranının %88 gibi yüksek bir oranda gerçekleşmesinin en büyük sebebi ise Çin'de ocak ayının üçüncü haftasından itibaren sinemaların kapalı olması. Dünya genelinde en yoğun sinema trafiğinin yaşandığı periyotlardan biri olan Çin Yeni Yılı tatilinde salonların kapalı olması, bilançonun bu denli derin olmasında ikinci bir faktör oldu. Mart ayında salonları açmayı denedikten sonra yeniden kapatma kararı alan Çin'de, yıl sonu toplam hasılat kaybının $4,2 milyardan fazla olması bekleniyor. Çin'de geçen yıl toplam $9,2 milyar hasılat toplanmıştı.

 

Gişe baz alındığında dünyanın en büyük 10 sinema pazarından 5'i Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. ABD bu anlamda hâlâ liderliğini korurken Çin ikinci sırada yer alıyor. Güney Kore ve Japonya bu ikiliyi takip ederken Hindistan altıncı, Avustralya ise onuncu sırada yer alıyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.