Altın Koza'da ödüller sahiplerini buldu

728 Gösterim
19 Eylül 2022 12:20
Altın Koza'da ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 29.'su düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Ziya Demirel imzalı Ela ile Hilmi ve Ali; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dahil 7 dalda ödüle layık görüldü.


Ziya Demirel'in yönettiği Ela ile Hilmi ve Ali, toplamda 7 dalda ödüle layık görülerek 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödül töreninin kazananı oldu. Ela ile Hilmi ve Ali filmindeki performansıyla Ece Yüksel, Bana Karanlığını Anlat filmindeki performansıyla Aslıhan Gürbüz, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaşırken, Çilingir Sofrası filminin başrolleri Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen ise En İyi Erkek Oyuncu ödülüne birlikte layık görüldü.

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

 

En İyi Film: Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel)

Kadir Beycioğlu anısına verilen Jüri Özel Ödülü: Kabahat (Ümran Safter) 

Erden Kıral adına En İyi Yönetmen Ödülü: Ziya Demirel (Ela ile Hilmi ve Ali) 

En İyi Senaryo: Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlu (Ela ile Hilmi ve Ali) 

En İyi Kadın Oyuncu: Ece Yüksel ve Aslıhan Gürbüz (Ela ile Hilmi & Ali ve Bana Karanlığını Anlat

En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen (Çilingir Sofrası

En İyi Müzik: Taner Yücel (Bana Karanlığını Anlat) 

En İyi Görüntü Yönetmeni: Engin Özkaya (Çilingir Sofrası) 

En İyi Sanat Yönetmeni: Gülay Doğan adına Ziya Demirel aldı. (Ela ile Hilmi ve Ali)

Ayhan Ergürsel adına verilen En İyi Kurgu Ödülü: Selda Taşkın, Henrique Cartaxo (Ela ile Hilmi ve Ali) 

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: Ece Demirtürk (Kabahat) 

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: Alihan Kaya (Mendirek

Türkan Şoray Umut Veren Kadın Oyuncu: Mina Demirtaş (Kabahat) 

Umut Veren Genç Erkek: Denizhan Akbaba (Ela ile Hilmi ve Ali) 

SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Çilingir Sofrası (Ali Kemal Güven)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Cem Demirer (Mendirek )

Adana İzleyici Ödülü: Suna (Çiğdem Sezgin)

 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

 

En İyi Belgesel: Kızgın Topraklar (İsmail Bağcı) 

En İyi Canlandırma Film: Supplant (Zeynep Yıldız) 

En İyi Deneysel Film: Bi’Zahmet (Engin Ökmen) 

En İyi Kurmaca Film: Meryem (Celal Yücel Tombul) 

Şafak Stüdyoları Mansiyon Ödülü: Uçurtma (Ahmet Devrim Güren) 

Özer Kızıltan Jüri Özel Ödülü: Salto Mortale (Nihat Vuran) 

En İyi Film Ödülü: Kennedy’nin Doğuşu (Gülben Arıcı) 

 

Ulusal Belgesel Film Yarışması

 

En İyi Belgesel Film Ödülü: Köşe Başı Beklerim (Neslihan Kültür) 

Jüri Özel Ödülü: Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya (Fettullah Çelik) 

Mansiyon Ödülü: Bu Ben Değilim (Jeyan Kader Gülşen, Zekiye Kaçak)

 

Adana Kısa Film Yarışması

 

En İyi Film Ödülü: Kennedy’nin Doğuşu (Gülben Arıcı)

 

Uluslararası Kısa Film Yarışması

 

Jüri Özel Ödülü: The Seine’s Tears (Yanıs Belaid, Eliott Benard, Alıce Letailleur, Nicolas Mayeur, Étienne Moulın, Hadrien Pinot, Philippine Singer, Lisa Vicente)