74. BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu

795 Gösterim
12 Nisan 2021 12:00
74. BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu

74. BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film, Yönetmen, Kadın Oyuncu ve Sinematografi kategorilerinde birden ödüle layık görülen Nomadland, Oscar'daki favori konumunu iyice perçinledi.


Bu yıl pandemi sebebiyle alışılageldik tarihlerinden iki ay sonra dağıtılan BAFTA Ödülleri'nde iki güne yayılan törenin kazananı dört ana kategoride zafere ulaşan Nomadland oldu. Chloé Zhao imzalı film Oscar'ın açık ara favorisi olduğunu bir kez daha ispatlarken, The Father filmindeki performansıyla Anthony Hopkins ödüle uzanarak ödül sezonu boyunca En İyi Erkek Oyuncu kategorisi yarışını önde götüren Chadwick Boseman'ın BAFTA'da önüne geçerek sürpriz yapmış oldu. Ödüllerin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

- Kazananlar kalın ve (*) ile belirtilmiştir.

 

7. BAFTA Ödülleri

 

En İyi Film

 

The Father

Nomadland (*)

The Mauritanian

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Kadın Oyuncu

 

Frances McDormand - Nomadland (*)

Bukky Bakray - Rocks

Radha Blank - The Forty-Year-Old Version

Vanessa Kirby - Pieces of a Woman

Wunmi Mosaku - His House

Alfre Woodard - Clemency

 

 

En İyi Erkek Oyuncu

 

Riz Ahmed - Sound of Metal

Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom

Anthony Hopkins - The Father (*)

Mads Mikkelsen - Another Round

Adarsh Gourav - The White Tiger

 

 

En İyi Yönetmen

 

Thomas Vinterberg - Another Round

Lee Isaac Chung - Minari

Jasmila Žbanić - Quo Vadis, Aida?

Sarah Gavron - Rocks

Shannon Murphy - Babyteeth

Chloé Zhao - Nomadland (*)

 

 

En İyi Britanya Yapımı Film

 

Promising Young Woman (*)

Calm with Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Rocks

Saint Maud

 

 

En İyi Müzik

 

Trent Reznor, Atticus Ross - Mank

Emile Mosseri - Minari

Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross - Soul (*)

James Newton Howard - News of the World

Anthony Willis - Promising Young Woman

 

 

En İyi Belgesel

 

Collective

The Dissident

My Octopus Teacher (*)

The Social Dilemma

David Attenborough: A Life on Our Planet

 

 

En İyi İlk Film

 

Limbo

Rocks

His House (*)

Moffie

Saint Maud

 

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

 

Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm

Kosar Ali - Rocks

Dominique Fishback - Judas and the Black Messiah

Yuh-Jung Youn - Minari (*)

Ashley Madekwe - County Lines

 

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

 

Barry Keoghan - Calm With Horses

Alan Kim - Minari

Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah (*)

Clarke Peters - Da 5 Bloods

Paul Raci - Sound of Metal

 

 

En İyi Özgün Senaryo

 

Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg - Another Round

Jack Fincher - Mank

Emerald Fennell - Promising Young Woman (*)

Theresa Ikoko, Claire Wilson - Rocks

Aaron Sorkin - The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Uyarlama Senaryo

 

Chloé Zhao - Nomadland

Christopher Hampton, Florian Zeller - The Father (*)

Moira Buffini - The Dig

Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven - The Mauritanian

Ramin Bahrani - The White Tiger

 

 

En İyi Sinematografi

 

Erik Messerschmidt - Mank

Sean Bobbitt - Judas and the Black Messiah

Alwin H. Küchler - The Mauritanian

Joshua James Richards - Nomadland (*)

Dariusz Wolski - News of the World

 

 

İngilizce Olmayan En İyi Film

 

Les Miserables

Dear Comrades!

Another Round (*)

Minari

Que Vadis, Aida!

 

 

En İyi Kurgu

 

Yorgos Lamprinos - The Father

Mikkel E.G. Nielsen - Sound of Metal (*)

Frédéric Thoraval - Promising Young Woman

Chloé Zhao - Nomadland

Alan Baumgarten - The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Animasyon

 

Soul (*)

Onward

Wolfwalkers

 

 

En İyi Kasting

 

Rocks (*)

Calm with Horses

Promising Young Woman

Judas and the Black Messiah

Minari

 

 

En İyi Kostüm Tasarımı

 

The Dig

Emma

Mank

Ma Rainey's Black Bottom (*)

Ammonite

 

 

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

 

The Dig

Mank

Ma Rainey's Black Bottom (*)

Hillbilly Elegy

Pinocchio

 

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

 

Rebecca

News of the World

The Dig

The Father

Mank (*)

 

 

En İyi Ses

 

Sound of Metal (*)

Greyhound

News of the World

Nomadland

Soul

 

 

En İyi Görsel Efekt

 

Midnight Sky

The One and Only Ivan

Greyhound

Tenet (*)

Mulan

 

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film

 

Eyelash

Miss Curvy

The Present (*)

Lizard

Lucky Break

 

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Animasyon

 

The Owl and the Pussycat (*)

The Fire Next Time

The Song of a Lost Boy