73. BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu

1.790 Gösterim
3 Şubat 2020 12:45
73. BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 73.'sü düzenlenen BAFTA Ödülleri sahiplerini buldu.


Oscar törenine yaklaştıkça ödül sezonunun öne çıkan yapımlarından biri olan Sam Mendes imzalı I. Dünya Savaşı filmi 1917; En İyi Film, Britanya Yapımı En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi gibi kategoriler dahil olmak üzere toplamda yedi ödüle birden layık görülerek bu yıl BAFTA Ödülleri'ni domine eden yapım oldu. Oyuncu ödüllerinde sürpriz gerçekleşmezken ödül sezonunun öne çıkan bir diğer yapımı Parazit (Parasite) ise En İyi Özgün Senaryo ve İngilizce Olmayan En İyi Film ödüllerine layık görüldü. BAFTA Ödülleri'nin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

73. BAFTA Ödülleri:

Kazananlar kalın ve (*) ile belirtilmiştir.

 

En İyi Film

  • 1917 (*)
  • The Irishman
  • Joker
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Parasite

 

Britanya Yapımı En İyi Film

  • 1917 (*)
  • Bait
  • For Sama
  • Rocketman
  • Sorry We Missed You
  • The Two Popes

 

En İyi Çıkış (İngiliz Yazar, Yönetmen ve Yapımcılar arasından)

  • Bait – Mark Jenkin (yazar/yönetmen), Kate Byers, Linn Waite (yapımcılar) (*)
  • For Sama – Waad Al-Kateab (yönetmen/yapımcı), Edward Watts (yönetmen)
  • Maiden – Alex Holmes (yönetmen)
  • Only You – Harry Wootliff (yazar/yönetmen)
  • Retablo – Álvaro Delgado-Aparicio (yazar/yönetmen)

 

İngilizce Olmayan En İyi Film

  • The Farewell
  • For Sama
  • Pain and Glory
  • Parasite (*)
  • Portrait of a Lady on Fire

 

En İyi Belgesel

  • American Factory
  • Apollo 11
  • Diego Maradona
  • For Sama (*)
  • The Great Hack

 

En İyi Animasyon Film

  • Frozen II
  • Klaus (*)
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Toy Story 4

 

En İyi Yönetmen

  • Sam Mendes (1917) (*)
  • Martin Scorsese (The Irishman)
  • Todd Phillips (Joker)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time in Hollywood)
  • Bong Joon-ho (Parasite)

 

En İyi Özgün Senaryo

  • Booksmart (Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman)
  • Knives Out (Rian Johnson)
  • Marriage Story (Noah Baumbach)
  • Once upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)
  • Parasite (Han Jin Won, Bong Joon-ho) (*)

 

En İyi Uyarlama Senaryo

  • The Irishman (Steven Zaillian)
  • Jojo Rabbit (Taika Waititi) (*)
  • Joker (Todd Phillips, Scott Silver)
  • Little Women (Greta Gerwig)
  • The Two Popes (Anthony Mccarten)

 

En İyi Kadın Oyuncu

  • Jessie Buckley (Wild Rose)
  • Scarlett Johansson (Marriage Story)
  • Saoirse Ronan (Little Women)
  • Charlize Theron (Bombshell)
  • Renée Zellweger (Judy) (*)

 

En İyi Erkek Oyuncu

  • Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood)
  • Adam Driver (Marriage Story)
  • Taron Egerton (Rocketman)
  • Joaquin Phoenix (Joker) (*)
  • Jonathan Pryce (The Two Popes)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Laura Dern (Marriage Story) (*)
  • Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
  • Florence Pugh (Little Women)
  • Margot Robbie (Bombshell)
  • Margot Robbie (Once Upon a Time in Hollywood)

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
  • Anthony Hopkins (The Two Popes)
  • Al Pacino (The Irishman)
  • Joe Pesci (The Irishman)
  • Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood) (*)

 

En İyi Özgün Müzik

  • 1917
  • Jojo Rabbit
  • Joker (*)
  • Little Women
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

 

En İyi Sinematografi

  • 1917 (*)
  • The Irishman
  • Joker
  • Le Mans ’66
  • The Lighthouse

 

En İyi Kurgu

  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Le Mans ’66 (*)
  • Once Upon a Time in Hollywood

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

  • 1917 (*)
  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Joker
  • Once Upon a Time in Hollywood

 

En İyi Kostüm Tasarımı

  • The Irishman
  • Jojo Rabbit
  • Judy
  • Little Women (*)
  • Once Upon a Time in Hollywood

 

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

  • 1917
  • Bombshell (*)
  • Joker
  • Judy
  • Rocketman

 

En İyi Görsel Efekt

  • 1917 (*)
  • Avengers: Endgame
  • The Irishman
  • The Lion King
  • Star Wars: the Rise of Skywalker

 

En İyi Ses

  • 1917 (*)
  • Joker
  • Le Mans ’66
  • Rocketman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Animasyon Film

  • Grandad Was a Romantic (*)
  • In Her Boots
  • The Magic Boat

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film

  • Azaar
  • Goldfish
  • Kamali
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) (*)
  • The Trap

 

En İyi Casting

  • Joker (*)
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The Personal History of David Copperfield
  • The Two Popes

 

Yükselen Yıldız Ödülü

  • Awkwafina
  • Jack Lowden
  • Kaitlyn Dever
  • Kelvin Harrison Jr
  • Micheal Ward (*)