56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jürisi belli oldu

1.818 Gösterim
27 Eylül 2019 14:10
56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jürisi belli oldu

26 Ekim'de başlayacak ve bu yıl 56.sı gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iki yıl aradan sonra yeniden düzenlediği ulusal yarışmalarının jüri üyeleri belli oldu.


Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri başkanlığını; 1993’te çektiği C Blok ile başladığı sinema kariyerinde, her biri Behlül Dal Jüri Özel Ödülü kazanmış Masumiyet, Üçüncü Sayfa, Yazgı ve Bekleme Odası filmlerini çekmiş, En İyi Film dalında Altın Portakal aldığı Kader'den son filmi Kor'a uzanan filmografisiyle Türkiye sinemasının en önemli auteur’lerinden biri olan Zeki Demirkubuz yapacak. Seçilen filmlerin değerlendirileceği Ulusal Uzun Film Yarışması’nın jüri üyeleri ise; senaryosunu da yazdığı Atıf Yılmaz filmi Bir Yudum Sevgi'ye esin kaynağı olan Berci Kristin Çöp Masalları, Sevgili Arsız Ölüm ve Gece Dersleri romanlarıyla Türkiye edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Latife Tekin, Soğuk, Albüm, Yok Artık filmleri ve Canım Ailem, Galip Derviş, Şahsiyet gibi beğenilen televizyon dizilerinin oyuncusu Şebnem Bozoklu, Başka Dilde Aşk, Altın Portakal’da En İyi Senaryo Ödülü kazandığı Atlıkarınca, Erkek Tarafı: Testosteron, Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerinin oyuncusu ve senaristi Mert Fırat ve 2 Genç Kız, Kıskanmak, Hayat Boyu ve Kız Kardeşler filmlerinin ödüllü görüntü yönetmeni Emre Erkmen’den oluşuyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 250 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra her biri 100.000 TL değerindeki Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dahil olmak üzere 15 dalda toplam 810 bin TL tutarında ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Jüri bu yıl ayrıca, yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılabilmiş kadın sinemacılardan birine 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülü’nü de verecek. Yarışma seçkisinde ayrıca Antalyalıların oylarıyla seçilecek bir filme de İzleyici Ödülü sunulacak.

Yılın önemli belgesellerini bir araya getirecek olan ve sinema yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Melis Behlil, belgesel film yönetmeni ve yapımcısı Nurdan Arca ve dünyanın en önemli belgesel ve kısa film festivallerinden DokuFest’in sanat yönetmeni Veton Nurkollari’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın jürisi 10 filmi değerlendirecek ve iki filme toplamda 60 bin TL para ödülü sunacak.

 

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeliğini ise, en son Kelebekler'de izlediğimiz Afife Jale ödüllü oyuncu Tuğçe Altuğ, Berlinale'nin koordinatörü Wilhelm Faber, Cannes ve Altın Portakal’da ödül kazanan kısa filmi Sessiz (Bé Deng) ile büyük başarı yakalamış yönetmen Rezan Yeşilbaş yapacak. Jüri En İyi Film ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde toplam 30 bin TL değerinde ödül verecek.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.