5 özel performansı ile Emma Stone

4.006 Gösterim
6 Kasım 2018 16:10
5 özel performansı ile Emma Stone

Son dönemde yer aldığı her filmle ödül sezonunda adından söz ettiren Emma Stone'un 30. yaş günü vesilesiyle ünlü oyuncunun özel performanslarına bir göz atalım.


Zombieland, Emma Stone'un Oscar'a kadar uzanan kariyerinde, oyuncunun yan roller canlandıran isimden filmi taşıyacak aktrise geçişinde mihenk taşı olduğunu söylersek sanırım yanılmayız. Stone'a Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin, Bill Murray gibi isimlerin eşlik ettiği film, zombi salgını sonrası bir şekilde bir araya gelmiş aykırı bir grubun yaşadıklarını anlatıyor. Kız kardeşiyle birlikte kaos ortamında hayatta kalmanın yolunu her daim bulan Wichita'yı canlandıran Emma Stone, yer aldığı her sahnede nasıl bir kariyer yoluna gireceğinin sinyallerini veriyordu.

Daha sonra birçok kez beraber rol aldıklarını göreceğimiz Emma Stone ve Ryan Gosling'in ilk kez bir araya geldiği film olan 2011 yapımlı Crazy, Stupid, Love; sıradan hayatı olan 40'larında evli bir adamın, karısının aniden boşanmak istemesiyle değişen hayatını konu ediniyor. Filmde Steve Carell ve Julianne Moore ikilisinin kızları Hannah olarak seyirci karşısına çıkan Emma Stone, ekran süresine rağmen etkileyici bir performans sergilemeyi başarıyor.

Easy A, Crazy, Stupid, Love, The Help ve The Amazing Spider-Man ile A sınıfı oyuncular arasındaki yerini sağlamlaştıran Emma Stone'u Oscar radarına sokan film ise Alejandro González Iñárritu'nun Birdman'i oldu. Canlandırdığı süper kahraman rolünün gölgesinden bir türlü çıkamayan ve bir Broadway oyunuyla şaşaalı bir geri dönüş tasarlayan Riggan'ın asi kızı Sam'i canlandıran Emma Stone, karakterinin ünlü monolog sahnesindeki performansı başta olmak üzere filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar adaylığına layık görülmüştü.

Damien Chazelle'in yönettiği, Emma Stone'un Ryan Gosling'le üçüncü kez başrolü paylaştığı La La Land, Los Angeles'ta müstakbel bir oyuncu ile müzisyenin aşk hikâyesini müzikal numaralar eşliğinde anlatıyordu. Oyuncu olmak için çaba verdiği sırada Sebastian ile tanışan Mia'ya hayat veren Emma Stone, müzikal türünü tekrardan popülerleştiren filmdeki bu performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazanmayı başarmıştı. 

La La Land sonrasında 2017 yapımlı Battle of the Sexes filminde efsanevi tenisçi Billie Jean King'e hayat veren Emma Stone, yıl 2018 olduğunda seyirci karşısına Yorgos Lanthimos'un uzun süredir beklenen The Favourite'ındaki Abigail karakteriyle çıkıyor. Başrolleri Olivia Colman ve Rachel Weisz'la paylaştığı filmde, saraya yeni gelen ve yükselme hırsıyla gözü kara bir şekilde saraydaki dengeleri değiştirmeye çalışan genç Abigail'a adeta ustalıkla hayat verirken belki de bugüne kadar hayat verdiği karakterlerden çok daha farklı portre çizmeyi başarıyor. Halihazırda bir Oscar sahibi olan Stone, The Favourite'daki rolüyle de birçokları için 91. Akademi Ödülleri'nde, En İyi Yardımcı Kadın kategorisinin favorilerinden biri olarak görülüyor.

 

The Favourite, 08 Şubat 2019 tarihinde ülkemizde vizyona girecek.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.