41. İstanbul Film Festivali'nin programı belli oldu

2.262 Gösterim
22 Mart 2022 15:30
41. İstanbul Film Festivali'nin programı belli oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 41. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 8-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin programı belli oldu.


41. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve gizli hazinelerin aralarında olduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

 

Festivalin açılışını, dünya prömiyerini Şubat 2022'de Berlin Film Festivali'nde yapan ve En İyi Başrol Performansı (Meltem Kaptan), En İyi Senaryo, Sanat Sinemaları Birliği Ödülü kazanan Rabiye Kurnaz George W. Bush'a Karşı yapacak. Köln’de yaşayan komedyen, yazar, sunucu ve oyuncu Meltem Kaptan’ın güçlü Rabiye performansı kendisine Berlin Film Festivali'nde En İyi Performans Ödülü'nü getirdi. Tiyatro, opera ve film yönetmeni Andreas Dresen’in Geceyi Bekleyenler, Yolun Yarısında ve Yarı Yolda adlı filmleri, geçtiğimiz yıllarda İstanbul Film Festivali programında yer almıştı.

 

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City's (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 7 salonda yapılacak.

 

Festival biletleri 1 Nisan Cuma günü 10.30’dan itibaren passo.com.tr’de satışa çıkıyor. Bilet fiyatları:

  • Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00 ) yalnızca 35 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere yalnızca 10 TL 
  • Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 45 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere 10 TL 
  • Tüm 21.30 seansları 45 TL 
  • Pera Müzesi’nde gösterimlerin bilet fiyatları 35 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere 10 TL 
  • Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) seanslarında 65 yaş ve üzeri sanatseverlerin %25 indirim hakkı bulunuyor.

 

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler: 

● Dağların Denizcisi / Mariner of the Mountains / Karim Aïnouz / Brezilya, Fransa, Almanya, Cezayir 
● Coma / Bertrand Bonello / Fransa 
● Birlikte Öleceğiz / Together, We Shall Die / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu / Türkiye, Almanya 
● Rüyalar Diyarı / Land of Dreams / Shirin Neshat, Shoja Azari / ABD 
● Vortex / Gaspar Noé / Fransa, Belçika, Monako 
● Leonor Asla Ölmeyecek / Leonor will Never Die / Martika Ramirez Escobar / Filipinler 
● Hayat Üzerine Bir Film / Feature Film About Life / Dovile Sarutyte / Litvanya, ABD 
● Gergedan / Rhino / Oleh Sentsov / Ukrayna, Almanya, Polonya 
● Flux Gourmet / Peter Strickland / İngiltere, ABD, Macaristan 
● Masumlar / The Innocents / Eskil Vogt / Norveç, İsveç, Danimarka, İngiltere, Fransa, 
Finlandiya

 

Ulusal Yarışma’da yer alan filmler: 

● Mukavemet / The Resistance / Soner Caner / Türkiye 
● Geceden Önce / Before the Night / Ali Kemal Çınar / Türkiye, İtalya 
● Klondike / Maryna Er Gorbach / Türkiye, Ukrayna 
● Turna Misali / The Last Birds of Passage / İffet Eren Danışman Boz / Türkiye 
● Yaban / Tareq Daoud / Türkiye, Fransa 
● Ela ile Hilmi ve Ali / Ela and Hilmi with Ali / Ziya Demirel / Türkiye 
● Zuhal / Nazlı Elif Durlu / Türkiye 
● Dört Duvar / The Four Walls / Bahman Ghobadi / Türkiye, İngiltere 
● Çilingir Sofrası / A Night in Four Parts / Ali Kemal Güven / Türkiye 
● Bana Karanlığını Anlat / Tell Me About Your Darkness / Gizem Kızıl / Türkiye 
● Birlikte Öleceğiz / Together, We Shall Die / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu / Türkiye, 
Almanya 
● Kerr / Tayfun Pirselimoğlu / Türkiye, Yunanistan, Fransa

 

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler: 

● Koudelka Aynı Nehirden Geçmek / Koudelka Crossing the Same River / Coşkun Aşar / Türkiye 
● Crossroads / Mahmut Fazıl Coşkun / Türkiye 
● Bu Ben Değilim / This is Not Me / Jeyan Kader Gülşen, Zekiye Kaçak / Türkiye 
● Dermansız / Incurable / Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu / Türkiye 
● Eat Your Catfish / Senem Tüzen, Adam Isenberg, Noah Amir Arjomand / ABD, Türkiye, İspanya 
● Cadı Üçlemesi 15+ / Witch Trilogy 15+ / Ceylan Özgün Özçelik / Türkiye 
● Her Şey Dahil / All-In / Volkan Üce / Belçika, Fransa, Hollanda 
● Yeni Bir Dünya Doğuyor / A New Earth is Rising / Serhat Yüksekbağ / Türkiye 

 

Yarışma dışı 

● Acı ve Tatlı / Bitter Sweet / Didem Şahin / Türkiye

 

Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler: 

● Göl Kenarı / Lakeshore / Aziz Alaca / Türkiye, İran 
● Plastik Rüya / Plastic Dream / Merve Bozcu / Türkiye 
● Steve&Steve / Merve Çaydere / ABD 
● Gece Kuşağı / The Night Generation / Yasemin Demirci / Türkiye 
● Stiletto / Stiletto: "A Pink Family Tragedy" / Can Merdan Doğan / Türkiye, Almanya 
● Larva / Volkan Güney Eker / Türkiye 
● Mahzendeki Köpekler / Your Wild Dogs Want Freedom / Ece Era / Türkiye, Belçika 
● Belki Bir Gün Gideriz / Maybe We Will Go Someday / İnan Erbil / Türkiye 
● Lekesiz / Spotless / Ali Ercivan / Türkiye 
● Our Ark / Deniz Tortum, Kathryn Hamilton / Hollanda, ABD, Türkiye 
● Fotoğraf Altı / Image Caption / Aylin Kızıl / Türkiye 
● Babamın Öldüğü Gün / The Day My Father Died / Emre Sefer / Türkiye

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler: 

● Turna Misali / The Last Birds of Passage / İffet Eren Danışman Boz 
● Yaban / Tareq Daoud 
● Ela ile Hilmi ve Ali / Ela and Hilmi with Ali / Ziya Demirel 
● Zuhal / Nazlı Elif Durlu 
● Bana Karanlığını Anlat / Tell Me About Your Darkness / Gizem Kızıl

 

Genç Ustalar’da yarışacak filmler: 

● Atlantis / Atlantide / Yuri Ancarani / İtalya, Fransa, ABD, Katar, Rusya, Meksika 
● Kırılgan / Fragile / Emma Benestan / Fransa 
● Kuluçka / Hatching / Hanna Bergholm / Finlandiya 
● Tüyler / Feathers / Omar El Zohairy / Fransa, Mısır, Hollanda, Yunanistan 
● Olga / Elie Grappe / İsviçre, Fransa, Ukrayna 
● Motor Sesi / The Noise of Engines / Philippe Grégoire / Kanada 
● Ovadaki Yangın / Fire on the Plain / Zhang Ji / Çin 
● Vaatler / Promises / Thomas Kruithof / Fransa 
● Cennet Gibi / As in Heaven / Tea Lindeburg / Danimarka 
● Utama / Alejandro Loayza Grisi / Bolivya, Uruguay, Fransa 
● Değerli Taşlar / Robe of Gems / Natalia López / Meksika, Arjantin 
● Amparo / Simón Mesa Soto / Kolombiya, İsveç, Katar, Almanya 
● Yola Devam / Hit the Road / Panah Panahi / İran 
● Oyun Alanı / Playground / Laura Wandel / Belçika 
● Sessiz Diyar / Silent Land / Agnieszka Woszczynska / Polonya, Çek Cumhuriyeti, İtalya

 

Spagetti Western ustası: Sergio Leone

● Rodos Heykeli / The Colossus of Rhodes 
● Bir Avuç Dolar / A Fistful of Dollars 
● Birkaç Dolar İçin / For a Few Dollars More 
● İyi, Kötü ve Çirkin / The Good, the Bad and the Ugly 
● Bir Zamanlar Batıda / Once Upon a Time in the West 
● Yabandan Gelen Adam / A Fistful of Dynamite 
● Bir Zamanlar Amerika / Once Upon a Time in America

 

Festivalle ilgili daha ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org