38. İstanbul Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu

1.295 Gösterim
17 Nisan 2019 11:38
38. İstanbul Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 38.'si düzenlenen İstanbul Film Festivali'nde ödüller dağıtıldı. Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi, Ulusal Yarışma'da Altın Lale Ödülü'ne layık görüldü.


Bu yıl 5-16 Nisan tarihleri arasında düzenlenen İstanbul Film Festivali, 16 Nisan'da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Usta sinemacı Lynne Ramsay'nin jüri başkanlığını üstlendiği Uluslararası Yarışma'da En İyi Film'e verilen Altın Lale Ödülü Bora Kim'in yönettiği Sinek Kuşu (Beol-sae) filmine giderken, Ulusal Yarışma'da ise Altın Lale Ödülü'ne Emin Alper'in prömiyeri Berlin Film Festivali'nde gerçekleşen yeni filmi Kız Kardeşler layık görüldü.

38. İstanbul Film Festivali Ödülleri:

Uluslararası Yarışma

Altın Lale Ödülü: Bolsae / Sinekkuşu (Bora Kim)
Jüri Özel Ödülü: Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari)

 

Ulusal Yarışma

Altın Lale Ödülü: Kız Kardeşler (Emin Alper)
Jüri Özel Ödülü: Yuva (Emre Yeksan)
Mansiyon: Aden (Barış Atay)
En İyi Yönetmen: Emin Alper (Kız Kardeşler)
En İyi Senaryo Ödülü: Serhat Karaaslan (Görülmüştür)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir (Kız Kardeşler)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Kutay Sandıkçı (Yuva)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Jakub Giza (Yuva)
En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Görülmüştür)
En İyi Özgün Müzik Ödülü: Giorgos & Nikos Papaioannou (Kız Kardeşler)

 

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

En İyi Film: Diciembres / Aralık’ta (Enrique Castro Ríos)
Mansiyon: #Female Pleasure / #Dişil Haz (Barbara Miller)

 

Ulusal Belgesel Yarışması

En İyi Belgesel: Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi, Anne? / Türkiye (Rena Lusin Bitmez)
Mansiyon: Baştan Başa / Türkiye (Aylin Kuryel, Fırat Yücel)

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

En İyi İlk Film: Nebula (Tarık Aktaş)

 

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film: Avarya (Gökalp Gönen)

 

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Yarışma: Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari)
Ulusal Yarışma: Kız Kardeşler (Emin Alper)
Ulusal Kısa Film Yarışması: Gümüş (Deniz Telek)