31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 Eylül'de başlıyor

436 Gösterim
1 Eylül 2020 11:40
31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 Eylül'de başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı  tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor. 13 ülke ve 59 yönetmenden toplamda 56 filmin gösterileceği festival, pandemi koşullarına özel  önlemlerin alınacağı salonlarda ve izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri  koşullar gözetilerek gerçekleşecek.

 

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ödülleri bu yıl, Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Şerif Sezer’e, Sanat Çınarı Ödülü oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent’e ve Kitle İletişim Ödülü de bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verilecek. Onur Ödülleri 3 Eylül’de festivalin Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Festivalin dünyadan yeni ve klasik filmleri buluşturan Dünya Sineması’nın seçkileri de heyecan uyandırıyor. Berlin, San Sebastián, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri buluşturan “Festivallerden” seçkisinde, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan toplam 6 film, Türkiye’de ilk kez Ankara'da seyirciyle buluşacak.

 

“Madame X: An Absolute Ruler” (1978), Ticket of No Return” (1979), “Exil Shanghai” (1997) gibi sıradışı filmleriyle tanıdığımız Ulrike Ottinger’in  dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan otobiyografik belgeseli “Paris Calligrammes”; Christian Petzold’un romantik bir hayalet hikâyesi anlatan ve Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı Ödülü’nü kazanan son filmi “Undine”; Almanyalı aktris Ina Weisse’nin yönettiği ve başrolündeki usta oyuncu Nina Hoss’a San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüller getiren gerilim dozu yüksek dram “The Audition / Seçmeler”; bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan ve etkileyici bir yeniden doğuş hikâyesini işleyen son filmi “Sow the Wind / Rüzgârı Eken”; Almanyalı yönetmen Arne Körner’in temposu yüksek komedisi “Gasmann” ve efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa eden Salvador Simo animasyonu “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde”, Türkiye’deki ilk gösterimlerini festivalde yapacak.

 

Festivalle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ONUR ÖDÜLLERİ

 

Aziz Nesin Emek Ödülü: Şerif Sezer

Sanat Çınarı Ödülü: Tamer Levent

Kitle İletişim Ödülü: Başka Sinema

 

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

 

Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal

Bilmemek / Leyla Yılmaz

Ceviz Ağacı / Faysal Soysal

Kovan / Eylem Kaftan

Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

Şair / Mehmet Emin Yıldırım

Topal Şükran'ın Maceraları / Onur Ünlü

Uzak Ülke / Erkan Yazıcı

Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

 

Ada'm / Turgay Kural

Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz

Ege'nin Son Baharı / Onur Erkin

Enstantane / Hakan Aytekin

İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu

Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel

Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı

Ovacık / Ayşegül Selenga Taşkent

Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / Yağmur Kartal

Sessizliğin Gözyaşları / Ali İhtiyar

Tenere / Hasan Söylemez

 

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

 

Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme

Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil

Çamaşırsuyu / Büşra Bülbül

Evde Yok / Murat Emir Eren

Huşbe! (Sus!) / Nursel Doğan

İklim Değişimi / Yasemin Demirci

Meryem Ana / Mustafa Gürbüz

Münhasır / Yeşim Tonbaz Güler

Servis / Ramazan Kılıç

Topanga / Ayçıl Yeltan

Tor / Ragıp Türk

Veger (Dönüş) / Selman Deniz

Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye / Yavuz Akyıldız

Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi / Erinç Durlanık

 

DÜNYA SİNEMASI: FESTİVALLERDEN

 

Buñuel Kaplumbağaların Labirenti’nde / Buñuel en el laberinto de las tortugas / Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Salvador Simó

Gasmann / Arne Körner  

Paris Calligrammes / Ulrike Ottinger

Rüzgârı Eken / Semina il vento / Sow the Wind / Danilo Caputo

Seçmeler / Das Vorspiel / The Audition / Ina Weisse

Undine / Christian Petzold

 

DÜNYA SİNEMASI: ANISINA

 

Aylaklar / I Vitelloni / Federico Fellini  

Claire’in Dizi / Le genou de Claire / Claire's Knee / Éric Rohmer

 

DÜNYA SİNEMASI: VİŞEGRAD GÜLÜMSÜYOR

 

Snowdrop Festivali / Slavnosti snezenek / The Snowdrop Festival / Jirí Menzel

Aziz Peter’in Şemsiyesi / Szent Péter esernyője / St. Peter's Umbrella / Frigyes Bán, Vladislav Pavlovic 

Eroica / Andrzej Munk

Profesör Hannibal / Hannibál tanár úr / Professor Hannibal / Zoltán Fábri