28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 13 Eylül'de başlıyor

2.731 Gösterim
25 Ağustos 2021 12:51
28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 13 Eylül'de başlıyor

13-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde Onur Ödülleri Şerif Sezer, Haluk Bilginer ve Yavuz Turgul'a takdim edilecek.


Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali bu yıl, uzun yıllar Altın Koza’da görev yapmış, son 3 yıldır da Festival Direktörlüğünü üstlenen, Türk Sinemasına verdiği emek ve destekle her zaman sinema sanatının ışığında sanatçıyla yol alan akademisyen Prof. Dr. Kadir Beycioğlu’nun vefatıyla hüzünlü bir açılışa sahne olacak.

 

Bu yıl 28.si düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 13 -19 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kadir Beycioğlu’nun vefatıyla nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirirken, “Altın Koza Film Festivali’ne uzun yıllar emek veren Kadir Beycioğlu kardeşimizi kaybetmenin acısını yaşıyoruz elbette. Kadir’in anısını Altın Kozalarda yaşatacağız” dedi. 

 

Zeydan Karalar , “bu yıl yine maalesef bütün dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi günlerinde sinemanın toplumu iyileştirici ve insana moral veren gücünden hareketle, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivalimizi kesintiye uğratmadan devam ettirip, Türk Sineması’na desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. Başkan Karalar, covid-19 önlemleri doğrultusunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgenin ışığında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi esaslarını gözeten bir düzenlemeyle, fiziksel mesafenin korunabildiği, etkili hijyen ve dezenfekte işlemlerinin yapılacağı bir ortam için gerekli çalışmaların festival yönetimi tarafından gerçekleştirileceğini de ifade etti.

 

Festivalin bu yılki Onur Ödülleri; 1980 yılında “Bir Günün Hikâyesi” filmiyle tiyatrodan sinemaya geçen, 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan “Yol” filminde Yılmaz Güney’in rol arkadaşı, 1983 yılında Erden Kıral’ın Berlin’de Gümüş Ayı” ödülünü kazanan “Hakkari’de Bir Mevsim”in başrol oyuncusu ve 1997 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nde, yönetmenliğini Ferzan Özpetek’in yaptığı “Hamam” filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Ödülü”nü alan değerli sanatçı Şerif Sezer, “Şahsiyet” dizisindeki rolüyle, 47. Uluslararası Emmy Ödülleri "En İyi Erkek Oyuncu" Ödülü başta olmak üzere, ülkemizde de sayısız ödülün sahibi, uluslararası sinema ve tiyatro otoriteleri tarafından adından övgüyle söz ettiren, 1980-1991 yılları arasında İngiltere’de My Fair Lady, Kafkas Tebeşir Dairesi, Macbeth, Pal Joey, Belami (West End'de Ken Hill'in) Phantom of the Opera’yla seyirci karşısına çıkan ve 1987 yılında “Gecenin Öteki Yüzü” filmiyle başladığı sinema kariyerinde unutulmaz karakterlere hayat veren büyük oyuncu Haluk Bilginer ve Sultan’dan Çiçek Abbas’a, Züğürt Ağa’dan Tosun Paşa’ya, Muhsin Bey’e, Av Mevsimi’ne, Şekerpare’ye, Kabadayı’ya, Gönül Yarası’ndan Fahriye Abla’ya, Banker Bilo’ya, Kabadayı’dan Eşkıya’ya, Türk sinemasında klasikleşmiş çok sayıda filme senarist ve yönetmen olarak emek vermiş, onlarca ödülün sahibi usta yönetmen Yavuz Turgul’a takdim edilecek. 

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen, Festival Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı oyuncu Menderes Samancılar’ın üstlendiği festivalin Yürütme Kurulu üyeleri ise; Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Hüseyin Orhan ve Gökhan Mutlay’dan oluşuyor. 

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması kategorilerinin yanı sıra festivalde dünya sinemasından örnekler, özel gösterim bölümleri, atölyeler, sergiler ve söyleşiler yer alacak. Ayrıca, Kadir Beycioğlu için özel bir anma töreni düzenlenecek.

 

Yarışma yönetmelikleri ve başvuru bilgilerine, "www.altinkozaff.org.tr" internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.