2022 Britanya Bağımsız Film Ödülleri sahiplerini buldu

755 Gösterim
5 Aralık 2022 12:54
2022 Britanya Bağımsız Film Ödülleri sahiplerini buldu

25. Britanya Bağımsız Film Ödülleri (BIFA) sahiplerine ulaştı. Charlotte Wells imzalı Aftersun, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil birçok kategoride ödüle uzanan yapım oldu.


Charlotte Wells'in ilk uzun metrajlı filmi Aftersun, 25. Britanya Bağımsız Film Ödülleri'nde aday olduğu 16 kategoriden 7'sini alarak geceyi tamamladı. 11 yaşındaki Sophie'nin (Frankie Corio) babasıyla Türkiye'ye tatile gitmesinden başlayarak yetişkinlik dönemine kadarki 20 yıllık süreci konu alan film, 2022 Cannes Film Festivali'ndeki prömiyerinin ardından bu ödül sezonunda adından sıkça söz ettiren yapımlardan biri olmuştu. 

 

Pazar akşamı düzenlenen törende Aftersun filminin ödül listesine BIFA'nın en iyi yönetmen, en iyi ilk yönetmen, en iyi senaryo, en iyi sinematografi, en iyi kurgu ve en iyi müzik kategorileri de eklendi.

 

En iyi uluslararası bağımsız film kategorisinde yönetmen Joachim Trier'in Dünyanın En Kötü İnsanı (The Worst Person in the World) filmi ödüle layık görülürken bu yıl yeni bir kategoriye daha yer verildi. En iyi ortak başrol performansı olarak düzenlenen bu yeni kategoride, The Silent Twins filminde ikiz karakterlere hayat veren Tamara Lawrance ve Letita Wright'a ödülleri takdim edildi. 

 

25. Britanya Bağımsız Film Ödülleri (BIFA) listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Kazananlar, (*) ve kalın ile işaretlenmiştir.

 

Jüri Özel Ödülü

Open Door

 

Britanya Yapımı En İyi Bağımsız Film

Aftersun (*)

Blue Jean

Good Luck To You, Leo Grande

Living

The Wonder

 

En İyi Yönetmen

Oliver Hermanus - Living

Sophie Hyde - Good Luck To You, Leo Grande

Sebastián Lelio - The Wonder

Georgia Oakley - Blue Jean

Charlotte Wells - Aftersun(*)

 

En İyi Senaryo

Katy Brand - Good Luck To You, Leo Grande

Kazuo Ishiguro - Living

Sebastián Lelio, Alice Birch, Emma Donoghue – The Wonder

Georgia Oakley - Blue Jean

Charlotte Wells - Aftersun (*)

 

En İyi Başrol Oyuncu

Sally Hawkins - The Lost King

Cosmo Jarvis - It Is In Us All

Emma Mackey - Emily

Rosy McEwen – Blue Jean (*)

Bill Nighy - Living

Florence Pugh - The Wonder

Emily Watson - God’s Creatures

Hala Zein - Nezouh

 

En İyi Yardımcı Oyuncu

Zoey Deutch - The Outfit

Aisling Franciosi - God’s Creatures

Lucy Halliday - Blue Jean

Kerrie Hayes, Blue Jean (*)

Zainab Joda - Our River… Our Sky

Fatma Mohamed - Flux Gourmet

Paul Mescal -  God’s Creatures

Fionn Whitehead - Emily

Aimee Lou Wood -  Living

 

En İyi Ortak Başrol Performansı 

Frankie Corio, Paul Mescal - Aftersun

Daryl Mccormack, Emma Thompson - Good Luck To You, Leo Grande 

Jessie Buckley, Rory Kinnear - Men

Tamara Lawrance, Letitia Wright - The Silent Twins(*)

 

En İyi Ekip Performansı

Blue Jean - Georgia Oakley

Emily - Frances O'Connor

Flux Gourmet - Peter Strickland

Our River… Our Sky - Maysoon Pachachi (*)

The Wonder - Sebastián Lelio

 

Çığır Açan Performans

Frankie Corio - Aftersun

Leo Long -I Used To Be Famous

Kíla Lord Cassidy -The Wonder

Rosy McEwen - Blue Jean

Safia Oakley-Green - The Origin (*)

 

Douglas Hickox Ödülü (İlk Uzun Metraj Yönetmen Ödülü) 

Andrew Cumming - The Origin

Thomas Hardiman - Medusa Deluxe

Frances O’connor - Emily

Georgia Oakley - Blue Jean

Charlotte Wells - Aftersun (*)

 

En İyi Yönetmen (İlk Uzun Metraj Belgesel)

Kathryn Ferguson – Nothing Compares (*)

Victoria Fiore – Nascondino [“Hide & Seek”]

Leah Gordon, Eddie Hutton Mills – Kanaval

Jono McLeod – My Old School

Becky Hutner – Fashion Reimagined

 

Çığır Açan Yapımcı

Aleksandra Bilić, Jennifer Corcoran, Nascondino - Hide & Seek

Paul Kennedy - Nightride

Rupert Majendie – Brian And Charles

Nadira Murray - Winners (*)

Hélène Sifre – Blue Jean

 

En İyi İlk Senaryo Ödülü

Shane Crowley - God’s Creatures

David Earl, Chris Hayward - Brian And Charles

Ruth Greenberg - The Origin

Georgia Oakley - Blue Jean (*)

Charlotte Wells - Aftersun

 

Keşif Ödülü

Electric Malady - Marie Lidén, Aimara Reques

Fadia’s Tree - Sarah Beddington, Susan Simnett

Off The Rails - Peter Day, Grant Keir, Rob Alexander

Rebellion -Elena Sánchez Bellot, Maia Kenworthy, Kat Mansoor

Winners - Hassan Nazer, Nadira Murray, Paul Welsh (*)

 

En İyi Uzun Metraj Belgesel

My Childhood, My Country – 20 Years In Afghanistan, Phil Grabsky, Shoaib Sharifi

My Old School - Jono Mcleod, John Archer, Olivia Lichtenstein

Nascondino - [Hide & Seek”] – Victoria Fiore, Jennifer Corcoran, Aleksandra Bilić

Nothing Compares - Kathryn Ferguson, Eleanor Emptage, Michael Mallie

Young Plato - Neasa Ní Chianáin, Declan Mcgrath, David Rane

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film

A Fox In The Night - Keeran Anwar Blessie

Roxy Rezvany - Emily Renée, Elly Camisa

Sandstorm - Seemab Gul, Abid Aziz Merchant

Scale - Joseph Pierce, Hélène Mitjavile

Too Rough -  Sean Lìonadh, Ross Mckenzie, Alfredo Covelli (*)

 

En İyi Uluslararası Bağımsız Film

All The Beauty And The Bloodshed - Laura Poitras

Close - Lukas Dhont

Decision To Leave - Park Chan-wook

Everything Everywhere All At Once - Daniel Kwan, Daniel Scheinert

The Worst Person In The World - Joachim Trier(*)

 

En İyi Casting Ödülü

Shaheen Baig - Blue Jean (*)

Leila Bertrand - Our River… Our Sky

Kharmel Cochrane  - The Silent Twins

Kahleen Crawford - Living

Lucy Pardee - Aftersun

 

En İyi Kostüm Tasarımı

Jenny Beavan - Mrs Harris Goes To Paris (*)

Saffron Cullane - Flux Gourmet

Odile Dicks-Mireaux - The Wonder

Frank Gallacher - Aftersun

Sandy Powell - Living
 

 

Sitemiz uygulama işlevleri için cookie (çerez) kullanıyor. Detaylı bilgi için tıklayınız.