2022 BAFTA Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

1.413 Gösterim
14 Mart 2022 11:37
2022 BAFTA Ödülleri'nin sahipleri belli oldu

2022 BAFTA Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. Bu yıl 75.'si düzenlenen BAFTA Ödülleri'nde, Dune toplam beş ödülle en çok ödüle layık görülen yapım olurken, Jane Campion imzalı The Power of the Dog ise En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleriyle Oscar Ödülleri'ndeki favori konumunu perçinledi.


Sinematografi, Müzik, Ses gibi toplam beş kategoride ödüle layık görülerek 2022 BAFTA Ödülleri'nin en çok ödüle uzanan yapımı Dune olurken, Jane Campion'ın yönettiği The Power of the Dog ise En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinde mutlu sona ulaşarak Oscar yoluna bir taş daha eklemeyi başardı. CODA filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde ödüle uzanan Troy Kotsur ise Oscar'da hatırı sayılır bir şansı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Tüm ödüllere aşağıdan erişebilirsiniz.

 

-Kazananlar, (*) ve kalın ile belirtilmiştir.

En İyi Film 

Belfast 

Don’t Look Up 

Dune 

Licorice Pizza 

The Power of the Dog (*)

 

Britanya Yapımı En İyi Film 

After Love 

Ali & Ava 

Belfast (*)

Boiling Point 

Cyrano 

Everybody’s Talking About Jamie 

House of Gucci 

Last Night in Soho 

No Time to Die 

Passing 

 

En İyi Çıkış (İngiliz Yazar, Yönetmen ve Yapımcılar arasından) 

After Love – Aleem Khan (yazar/yönetmen) 

Boiling Point – James Cummings (yazar), Hester Ruoff (yapımcı) [diğer yazar 

Philip Barantini ve yapımcı Bart Ruspoli] 

The Harder They Fall – Jeymes Samuel (yazar/yönetmen) [diğer yazar Boaz Yakin] (*)

Keyboard Fantasies – Posy Dixon (yazar/yönetmen), Liv Proctor (yapımcı) 

Passing – Rebecca Hall (yazar/yönetmen) 

 

İngilizce Olmayan En İyi Film 

Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi, Teruhisa Yamamoto (*)

The Hand of God – Paolo Sorrentino, Lorenzo Mieli 

Parallel Mothers – Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar 

Petite Maman – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur 

The Worst Person in the World – Joachim Trier, Thomas Robsahm 

 

En İyi Belgesel 

Becoming Cousteau – Liz Garbus, Dan Cogan 

Cow – Andrea Arnold, Kat Mansoor 

Flee – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström 

The Rescue – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, John Battsek, P. J. Van Sandwijk

Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir Questlove Thompson, David Dinerstein, Robert Fyvolent, Joseph Patel (*)

 

En İyi Animasyon 

Encanto – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clarke Spencer (*)

Flee – Jonas Poher Rasmussen. Monica Hellström 

Luca – Enrico Casarosa, Andrea Warren 

The Mitchells Vs the Machines – Mike Rianda, Phil Lord, Christopher Miller 

 

En İyi Yönetmen 

After Love – Aleem Khan 

Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi 

Happening – Audrey Diwan 

Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson 

The Power of the Dog – Jane Campion (*)

Titane – Julia Ducournau 

 

En İyi Özgün Senaryo 

Being the Ricardos – Aaron Sorkin 

Belfast – Kenneth Branagh 

Don’t Look Up – Adam Mckay 

King Richard – Zach Baylin 

Licorice Pizza – Paul Thomas Anderson (*)

 

En İyi Uyarlama Senaryo 

CODA – Siân Heder (*)

Drive My Car – Ryûsuke Hamaguchi 

Dune – Denis Villeneuve 

The Lost Daughter – Maggie Gyllenhaal 

The Power of the Dog – Jane Campion 

 

En İyi Kadın Oyuncu 

Lady Gaga – House of Gucci 

Alana Haim – Licorice Pizza 

Emilia Jones – CODA 

Renate Reinsve – The Worst Person in the World 

Joanna Scanlan – After Love (*)

Tessa Thompson – Passing 

 

En İyi Erkek Oyuncu 

Adeel Akhtar – Ali & Ava 

Mahershala Ali – Swan Song 

Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog 

Leonardo DiCaprio – Don’t Look Up 

Stephen Graham – Boiling Point 

Will Smith – King Richard (*)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 

Caitríona Balfe – Belfast 

Jessie Buckley – The Lost Daughter 

Ariana Debose – West Side Story (*)

Ann Dowd – Mass 

Aunjanue Ellis – King Richard 

Ruth Negga – Passing 

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 

Mike Faist – West Side Story 

Ciarán Hinds – Belfast 

Troy Kotsur – CODA (*) 

Woody Norman – C’mon C’mon 

Jesse Plemons – The Power of the Dog 

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog 

 

En İyi Özgün Müzik 

Being the Ricardos – Daniel Pemberton 

Don’t Look Up – Nicholas Britell 

Dune – Hans Zimmer (*)

The French Dispatch – Alexandre Desplat 

The Power of the Dog – Jonny Greenwood 

 

En İyi Casting 

Boiling Point – Carolyn Mcleod 

Dune – Francine Maisler 

The Hand of God – Massimo Appolloni, Annamaria Sambucco 

King Richard – Rich Delia, Avy Kaufman 

West Side Story – Cindy Tolan (*)

 

En İyi Sinematografi 

Dune – Greig Fraser (*)

Nightmare Alley – Dan Laustsen 

No Time to Die – Linus Sandgren 

The Power of the Dog – Ari Wegner 

The Tragedy of Macbeth – Bruno Delbonnel 

 

En İyi Kurgu 

Belfast – Úna Ní Dhonghaíle 

Dune – Joe Walker 

Licorice Pizza – Andy Jurgensen 

No Time to Die – Tom Cross, Elliot Graham (*)

Summer of Soul (or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Joshua L. Pearson

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı 

Cyrano – Sarah Greenwood, Katie Spencer 

Dune – Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos (*)

The French Dispatch – Adam Stockhausen, Rena Deangelo 

Nightmare Alley – Tamara Deverell, Shane Vieau 

West Side Story – Adam Stockhausen, Rena Deangelo 

 

En İyi Kostüm Tasarımı 

Cruella – Jenny Beavan (*)

Cyrano – Massimo Cantini Parrini 

Dune – Robert Morgan, Jacqueline West 

The French Dispatch – Milena Canonero 

Nightmare Alley – Luis Sequeira 

 

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı 

Cruella – Nadia Stacey, Naomi Donne 

Cyrano – Alessandro Bertolazzi, Siân Miller 

Dune – Love Larson, Donald Mowat 

The Eyes of Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh (*)

House of Gucci – Frederic Aspiras, Jane Carboni, Giuliano Mariana, Sarah Nicole Tanno 

 

En İyi Ses 

Dune – Mac Ruth, Mark Mangini, Doug Hemphill, Theo Green, Ron Bartlett (*)

Last Night in Soho – Colin Nicolson, Julian Slater, Tim Cavagin, Dan Morgan 

No Time to Die – James Harrison, Simon Hayes, Paul Massey, Oliver Tarney, Mark Taylor 

A Quiet Place Part II – Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Proctor, Ethan Van Der Ryn 

West Side Story – Brian Chumney, Tod Maitland, Andy Nelson, Gary Rydstrom 

 

En İyi Görsel Efekt 

Dune – Brian Connor, Paul Lambert, Tristan Myles, Gerd Nefzer (*)

Free Guy – Swen Gillberg, Brian Grill, Nikos Kalaitzidis, Daniel Sudick 

Ghostbusters: Afterlife – Aharon Bourland, Sheena Duggal, Pier Lefebvre, Alessandro Ongaro 

The Matrix Resurrections – Tom Debenham, Hew J Evans, Dan Glass, J. D. Schwaim 

No Time to Die – Mark Bokowski, Chris Corbould, Joel Green, Charlie Noble 

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Animasyon 

Affairs of the Art – Joanna Quinn, Les Mills 

Do Not Feed the Pigeons – Jordi Morera (*)

Night of the Living Dread – Ida Melum, Danielle Goff, Laura Jayne Tunbridge, Hannah

Kelso 

 

Britanya Yapımı En İyi Kısa Film 

The Black Cop – Cherish Oteka (*)

Femme – Sam H. Freeman, Ng Choon Ping, Sam Ritzenberg, Hayley Williams 

The Palace – Jo Prichard 

Stuffed – Theo Rhys, Joss Holden-rea 

Three Meetings of the Extraordinary Committee – Michael Woodward, Max Barron, Daniel Wheldon 

 

Yükselen Yıldız Ödülü 

Ariana Debose 

Harris Dickinson 

Lashana Lynch (*)

Millicent Simmonds 

Kodi Smit-McPhee