2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

3.839 Gösterim
26 Nisan 2021 06:15
2021 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 93.'sü düzenlenen 2021 Oscar Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu kategorilerinde ödüle layık görülen Nomadland, Oscar töreninin kazananı oldu.


Chloe Zhao'nun En İyi Yönetmen ödülüne uzanarak Oscar tarihinde bu başarıyı elde eden ikinci kadın sinemacı olduğu Oscar töreninde, Nomadland üç temel kategoride ödüle layık görülerek gecenin kazananı oldu. En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde ödüle uzanan Frances McDormand, yapımcılarından biri olduğu Nomadland ile bir de En İyi Film ödülü kazanarak aynı filmle hem oyuncu hem yapımcı kimliğiyle ödüle layık görülen ilk isim oldu.

 

-Kazananlar kalın ve (*) ile işaretlenmiştir.

 

En İyi Film 

 

Nomadland (*)

Minari

Promising Young Woman

The Trial of the Chicago 7

Mank

The Father

Judas and the Black Messiah

Sound of Metal

 

 

En İyi Yönetmen

 

Chloé Zhao (Nomadland) (*)

David Fincher (Mank)

Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Lee Isaac Chung (Minari)

Thomas Vinterberg (Another Round)

 

 

En İyi Kadın Oyuncu 

 

Viola Davis (Ma Rainey's Black Bottom)

Frances McDormand (Nomadland) (*)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Andra Day (The United States vs Billie Holiday)

Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

 

 

En İyi Erkek Oyuncu 

 

Chadwick Boseman (Ma Rainey's Black Bottom)

Anthony Hopkins (The Father) (*)

Riz Ahmed (Sound of Metal)

Steven Yeun (Minari)

Gary Oldman (Mank)

 

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 

 

Olivia Colman (The Father)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)

Youn Juh-Yung (Minari) (*)

Amanda Seyfried (Mank)

Glenn Close (Hillbilly Elegy)

 

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 

 

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)

Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) (*)

Paul Raci (Sound of Metal)

LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)

 

 

En İyi Kurgu 

 

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal (*)

The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Özgün Senaryo 

 

Judas and the Black Messiah

Minari

Promising Young Woman (*)

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Uyarlama Senaryo 

 

Borat Subsequent Moviefilm

The Father (*)

Nomadland

One Night in Miami

The White Tiger

 

 

En İyi Sinematografi 

 

Judas and the Black Messiah

Mank (*)

News of the World

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

 

 

En İyi Animasyon 

 

Over the Moon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Onward

Soul (*)

Wolfwalkers

 

 

En İyi Belgesel 

 

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher (*)

Time

 

 

En İyi Uluslararası Film 

 

Another Round (*)

Collective

Better Days

The Man Who Sold His Skin

Quo Vadis, Aida?

 

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı  

 

The Father

Ma Rainey's Black Bottom

Mank (*)

News of the World

Tenet

 

 

En İyi Kostüm Tasarımı 

 

Emma.

Ma Rainey's Black Bottom (*)

Mank

Mulan

Pinocchio

 

 

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı 

 

Emma.

Hillbilly Elegy

Ma Rainey's Black Bottom (*)

Mank

Pinocchio 

 

 

En İyi Görsel Efekt 

 

Love and Monsters

Midnight Sky

Mulan

Tenet (*)

The One and Only Ivan

 

 

En İyi Ses 

 

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Sound of Metal (*)

 

 

En İyi Özgün Müzik 

 

Da 5 Bloods

Mank

Minari

Soul (*)

News of the World

 

 

En İyi Özgün Şarkı 

 

Judas and the Black Messiah (*)

The Trial of the Chicago 7

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

The Life Ahead

One Night in Miami

 

 

En İyi Kısa Animasyon 

 

Burrow

Genius Loci

If Anything Happens I Love You (*)

Yes-People

Opera

 

 

En İyi Kısa Belgesel 

 

Collette (*)

Do Not Split

Hunger Ward

A Concerto Is a Conversation

A Love Song for Latasha

 

 

En İyi Kısa Film 

 

Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers (*)

White Eye