2020 Sundance Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1.343 Gösterim
3 Şubat 2020 15:45
2020 Sundance Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

2020 Sundance Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.


02 Şubat'ta sona eren, yılın ilk büyük sinema etkinliği Sundance Film Festivali'nde ödüller dağıtıldı. Lee Isaac Chung'un yönettiği Minari, ABD-Drama ketegorisinde hem Jüri Büyük Ödülü hem de Seyirci Ödülü'ne uzanarak ödüllerin dikkat çeken yapımı oldu. Dünya Sineması Drama kategorisinde ise Yalda, a Night for Forgiveness filmi Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülürken, Seyirci Ödülü Identifying Features'ın oldu. ABD ve Dünya Sineması belgesel kategorilerinde büyük ödül ise sırasıyla Boys State ile Epicentro'ya gitti.

ABD - Drama

 

Jüri Büyük Ödülü: Minari

Seyirci Ödülü: Minari

Yönetmen Ödülü: Radha Blank (The 40-Year-Old Version)

Waldo Salt Senaryo Ödülü: Edson Oda (Nine Days)

Jüri Özel Ödülü (Cast): Charm City Kings

Jüri Özel Ödülü (Auteur):  Josephine Decker Shirley)

Jüri Özel Ödülü (Neorealizm): Eliza Hittman (Never Rarely Sometimes Always)

 

ABD - Belgesel

 

Jüri Büyük Ödülü: Boys State

Yönetmen Ödülü: Garrett Bradley (Time)

Seyirci Ödülü: Crip Camp

Jüri Özel Ödülü (Yükselen Sinemacı): Arthur Jones (Feels Good Man)

Jüri Özel Ödülü (Sinemada Toplumsal Etki): Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres (The Fight)

Jüri Özel Ödülü (Kurgu): Tyler H. Walk (Welcome to Chechnya)

Jüri Özel Ödülü (Kurmaca Olmayan Hikaye Anlatıcılığında Yenilik): Kirsten Johnson (Dick Johnson Is Dead)

 

Dünya Sineması - Drama

 

Jüri Büyük Ödülü: Yalda, a Night for Forgiveness

Seyirci Ödülü: Identifying Features

Yönetmen Ödülü: Maïmouna Doucouré (Cuties)

Jüri Özel Ödülü (Oyunculuk): Ben Whishaw (Surge)

Jüri Özel Ödülü (Vizyoner Film Yapımı): Lemohang Jeremiah Mosese (This Is Not a Burial, It’s a Resurrection)

Jüri Özel Ödülü (Senaryo): Fernanda Valadez & Astrid Rondero (Identifying Features)

 

Dünya Sineması - Belgesel

 

Jüri Büyük Ödülü: Epicentro

Seyirci Ödülü: The Reason I Jump

Yönetmen Ödülü: Iryna Tsilyk (The Earth is Blue as an Orange)

Jüri Özel Ödülü (Yaratıcı Hikâye Anlatıcılığı): Benjamin Ree (The Painter and the Thief)

Jüri Özel Ödülü (Görüntü Yönetmenliği): Micrea Topoleanu, Radu Ciorniciuc (Acasa, My Home)

Jüri Özel Ödülü (Kurgu): Mila Aung Thwin, Sam Soko, Ryan Mullins (Softie)

 

Diğer Ödüller:

 

NEXT Seyirci Ödülü: I Carry You With Me

NEXT Yenilikçi Ödülü: I Carry You With Me

Alfred P. Sloan Film Ödülü: Tesla